Reklama
Rozwiń

Pusty sarkofag. W poszukiwaniu grobu Bolesława Śmiałego

Wśród największych zagadek polskiego średniowiecza na pierwsze miejsce wybija się tajemnica konfliktu króla Bolesława II Szczodrego, zwanego też Śmiałym, z biskupem krakowskim Stanisławem w 1079 r.

Publikacja: 04.07.2024 21:00

Według Kadłubka Bolesław Śmiały w 1079 r. osobiście zabił biskupa Stanisława. W 1909 r. Aleksander A

Według Kadłubka Bolesław Śmiały w 1079 r. osobiście zabił biskupa Stanisława. W 1909 r. Aleksander Augustynowicz namalował tę scenę

Foto: polona.pl

O tym, że dla obu głównych zainteresowanych spór ten zakończył się tragicznie, nie trzeba właściwie nikogo przekonywać. Biskupa spotkała bowiem w jego wyniku gwałtowna śmierć: według starszej relacji kronikarza Galla Anonima skazany został wyrokiem królewskim na ćwiartowanie, według późniejszej Wincentego Kadłubka – zamordowany osobiście przez Bolesława przy ołtarzu w kościele św. Michała Na Skałce pod Krakowem. Według tradycji hagiograficznej szczątki Stanisława, pochowane w miejscu jego męczeństwa, przeniesione zostały wkrótce do katedry na Wawel, by z czasem – już po kanonizacji biskupa w 1253 r. – stać się obiektem czci i pielgrzymek wiernych.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia Polski
Gdzie jest „Portret młodzieńca” Rafaela Santi?
Historia Polski
Dlaczego na Podkarpaciu pamiętają o Włodzimierzu Dzieduszyckim
Historia Polski
Pierwszy transport do piekła
Historia Polski
Polskie wojsko w ostatnich dniach III Rzeszy
Historia Polski
Żołnierze generała Maczka odzyskali tożsamość dzięki badaniom DNA