W ten sposób środowisko akademickie solidaryzowało się z protestem, który wybuchł w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu. Studenci i część pracowników naukowych domagali się zmian w ustawie o szkolnictwie wyższym. Protest poparło w całym kraju ponad 70 ze 100 wówczas istniejących uczelni.
Unikalna dokumentacja
W Warszawie w strajku solidarnościowym wzięły udział kluczowe szkoły wyższe: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, AWF, ASP, SGGW, Akademia Teologii Katolickiej, Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza oraz Szkoła Główna Planowania i Statystyki (dzisiaj SGH).
Czytaj więcej
Na elewacji liceum na warszawskiej Woli został odsłonięty mural Bronisława Geremka autorstwa Aleksandry Jasionowskiej. W Warszawie swoje murale mają też Jacek Kuroń i Jan Lityński.
Unikalną dokumentację tych strajków zrobił na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Tadeusz Guranowski, który wówczas był pracownikiem Studium Wychowania Fizycznego w SGPiS.
– Interesowałem się wydarzeniami, dlatego postanowiłem je uwiecznić, miałem dostęp do uczelni jako pracownik akademicki – wspomina Guranowski, który posiada imponującą kolekcję zdjęć ze strajków. Na jednym z nich uwiecznił np. desant ze śmigłowca na dach szkoły pożarniczej uzbrojonej grupy milicjantów. 2 grudnia 1981 r. pacyfikowali oni protest podchorążych, którzy nie zgodzili się, aby skierowano ich do tłumienia strajków.