Archidiecezja Przemyska i Instytut Pamięci Narodowej poinformowali, że kilka dni temu na cmentarzu w Markowej oraz w Zakładzie Patomorfologii z Pracownią Histopatologii i Cytologii Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu miała miejsce tzw. rekognicja kanoniczna, czyli ekshumacja i rozpoznanie, szczątków Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Czynności tych dokonał zespół biegłych, m.in. antropolog, specjalista medycyny sądowej, archeolog.

„Stronę kościelną reprezentował Trybunał Biskupi. W pracach komisji uczestniczył również ks. dr Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego rodziny Ulmów” – poinformowano w komunikacie. „Przeprowadzone czynności ekshumacyjne wykazały, że doczesne szczątki rodziny Ulmów są całkowicie zeszkieletowane, pozbawione tkanek miękkich, lekkie, suche i odtłuszczone, objęte zmianami erozyjnymi i nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego. Wyniki szczegółowych i wnikliwych oględzin sądowo-lekarskich jednoznacznie potwierdzają i odpowiadają danym archiwalnym i tym zebranym podczas kanonicznego dochodzenia diecezjalnego, dotyczącym męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów, poniesionej 24 marca 1944 roku w Markowej”.

Czytaj więcej

Prezydent przypomni o rodzinie Ulmów w Markowej

Po zakończeniu tych czynności szczątki zostały złożone w trumnach i oczekują na moment, gdy zostaną przewiezione do kościoła w Markowej przy okazji beatyfikacji. Ta zgodnie z decyzją papieża Franciszka odbędzie się 10 września w Markowej.

24 marca 1944 r. członkowie rodziny zostali zamordowani przez niemieckich żandarmów. Najpierw zostali zabici ukrywani przez nich Żydzi, potem Józef i Wiktoria, która była w siódmym miesiącu ciąży, następnie zaś dzieci. W 1995 r. Wiktorię i Józefa Ulmów Instytut Jad Waszem uhonorował pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny.