Uroczystość odbędzie się na placu przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od strony ul. Stara Stocznia, 10 stycznia o godz. 14.
Marian Chodacki urodził się 15 lipca 1898 r. w Nowym Sączu. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wstąpił do wojska. W latach 1922–1924 był słuchaczem w Wyższej Szkole Wojennej w Warszawie. Został nominowany na stanowisko attaché wojskowego w Finlandii i Szwecji (1927–1931). W latach 1935–1936 był radcą legacyjnym i pełnił funkcję chargé d’affaires w poselstwie RP w Czechosłowacji.
Czytaj więcej
Uroczystościami na Westerplatte i w Wieluniu rozpoczęły się w Polsce obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
16 grudnia 1936 r. otrzymał nominację na stanowisko komisarza generalnego RP w Gdańsku przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Do Gdańska przybył 30 grudnia. „Od samego początku aktywnie angażował się w działalność na rzecz tamtejszych Polaków. Wspierał starania o respektowanie praw przynależnych Polsce postanowieniami traktatu wersalskiego. Dbał też o bezpieczeństwo Polaków, wielokrotnie interweniując u niemieckich władz Gdańska w przypadku szykan czy represji. Za jego kadencji doszło do pogodzenia i połączenia dwóch największych, polskich organizacji społeczno-politycznych: Gminy Polskiej i Związku Polaków” – przypominają historycy Muzeum II Wojny Światowej.
Chodacki dostrzegał zagrożenie ze strony nazistów. „Zintensyfikował pracę wywiadowczą komisariatu generalnego, którego pracownicy zbierali informacje o przygotowaniach wojennych na terenie Wolnego Miasta Gdańska” – opisują pracownicy muzeum.