24 września o godz. 14 pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu Durchgangslager 121 w Pruszkowie rozpoczną się główne uroczystości w czasie których, zostanie m.in. odprawiona polowa Msza Święta, odczytany ostanie Apel Pamięci i odbędzie się ceremonia złożenia wieńców oraz kwiatów pod pomnikiem.
Po zakończeniu głównych uroczystości, o godz. 17 zaplanowany jest spektakl muzyczny „Pejzaż polski” w wykonaniu zespołu muzyki klasycznej Les Femmes. W ramach obchodów Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Dulag 121 zapraszają na promocję książki Marii Zimy-Marjańskiej „Ekspertyza w sprawie obozu przejściowego w Pruszkowie (Durchgangslager 121 Pruszków) i jego statusu”, która odbędzie się 3 października o godz. 17 w Centralnym Przystanku Historia w Warszawie.
Czytaj więcej
Naukowcy sprawdza czy w lesie w Nienadowej na Podkarpaciu pochowane są ofiary zbrodni sowieckich.
Obóz przejściowy Durchgangslager 121 utworzony został 6 sierpnia 1944 r. na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na pruszkowskim Żbikowie i stał się jednym z etapów gehenny ludności cywilnej powstańczej Warszawy. Warszawiacy byli brutalnie przepędzani przez ogarniętą wojną stolicę, a następnie wycieńczeni, ranni, spragnieni i głodni trafiali do obozu przejściowego w Pruszkowie skąd po segregacji byli wywożeni dalej m.in. do obozów pracy lub obozów koncentracyjnych.
Szacuje się, że przez pruszkowski obóz przeszło nawet 650 tys. osób. Około 150 tys. trafiło na przymusowe roboty do III Rzeszy, aż 70 tys. więźniów zostało wysłanych do obozów koncentracyjnych. Dzięki pomocy mieszkańców Pruszkowa i okolicznych miejscowości z obozu udało się wyprowadzić około 100 tys. osób.