O terminie uroczystości poinformowała „Rzeczpospolitą” dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
16 marca poprzedniego roku z Cmentarza Obrońców Westerplatte ekshumowane zostały szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, który został tam pochowany w 1 września 1971 r. (jego prochy przywieziono z Włoch, gdzie zmarł w 1946 r.) Z betonowej niszy grobowej przykrytej metalową płytą nagrobną wyjęto wykonaną z blachy trumienkę, którą następnie przełożono do drewnianej trumny, opieczętowano i przewieziono do Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.
Archeolodzy odnaleźli szczątki dziewięciu poległych na Westerplatte
W trakcie ekshumacji majora odkryto też inne szczątki. Powinny one należeć do kaprala Andrzeja Kowalczyka, ale okazało się, że najpewniej należą do Niemca, bowiem znaleziono wyposażenie wojskowe żołnierza Wehrmachtu. W związku z tymi wątpliwościami podjęto decyzję o przeprowadzeniu badań genetycznych w Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Jesienią 2019 r. zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnalazł szczątki dziewięciu poległych obrońców Westerplatte. Na razie udało się zidentyfikować siedmiu żołnierzy. 1 września w trakcie uroczystości rocznicowych na Westerplatte ogłoszono, że ustalona została tożsamość starszego legionisty Zygmunta Zięby. Archeolodzy przyjęli hipotezę, że został on ranny w trakcie obrony, dlatego zdjęto mu mundur w celu udzielenia pomocy medycznej. Bazując na źródłach, stwierdzili, że był to Zygmunt Zięba ranny 1 września 1939 roku w głowę i zmarły 2 września podczas bombardowania Westerplatte. Tego dnia odniósł kolejną, śmiertelną ranę, w okolicy jamy brzusznej. Tę hipotezę potwierdziły badania genetyczne.