W listopadzie powtórny pochówek majora Henryka Sucharskiego

5 listopada na nowym cmentarzu wojskowym na Westerplatte zostanie pochowany komendant Wojskowej Składnicy Tranzytowej mjr Henryk Sucharski i siedmiu innych żołnierzy.

Publikacja: 12.09.2022 03:00

W listopadzie powtórny pochówek majora Henryka Sucharskiego

Foto: PAP/Alamy Stock Photo

O terminie uroczystości poinformowała „Rzeczpospolitą” dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

16 marca poprzedniego roku z Cmentarza Obrońców Westerplatte ekshumowane zostały szczątki mjr. Henryka Sucharskiego, który został tam pochowany w 1 września 1971 r. (jego prochy przywieziono z Włoch, gdzie zmarł w 1946 r.) Z betonowej niszy grobowej przykrytej metalową płytą nagrobną wyjęto wykonaną z blachy trumienkę, którą następnie przełożono do drewnianej trumny, opieczętowano i przewieziono do Bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.

Archeolodzy odnaleźli szczątki dziewięciu poległych na Westerplatte

W trakcie ekshumacji majora odkryto też inne szczątki. Powinny one należeć do kaprala Andrzeja Kowalczyka, ale okazało się, że najpewniej należą do Niemca, bowiem znaleziono wyposażenie wojskowe żołnierza Wehrmachtu. W związku z tymi wątpliwościami podjęto decyzję o przeprowadzeniu badań genetycznych w Zakładzie Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jesienią 2019 r. zespół archeologów z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odnalazł szczątki dziewięciu poległych obrońców Westerplatte. Na razie udało się zidentyfikować siedmiu żołnierzy. 1 września w trakcie uroczystości rocznicowych na Westerplatte ogłoszono, że ustalona została tożsamość starszego legionisty Zygmunta Zięby. Archeolodzy przyjęli hipotezę, że został on ranny w trakcie obrony, dlatego zdjęto mu mundur w celu udzielenia pomocy medycznej. Bazując na źródłach, stwierdzili, że był to Zygmunt Zięba ranny 1 września 1939 roku w głowę i zmarły 2 września podczas bombardowania Westerplatte. Tego dnia odniósł kolejną, śmiertelną ranę, w okolicy jamy brzusznej. Tę hipotezę potwierdziły badania genetyczne.

1 września 2020 r. wręczone zostały rodzinom noty identyfikacyjne innych poległych we wrześniu 1939 r.: plutonowego Adolfa Petzelta, kaprala Jana Gębury, starszego strzelca Władysława Okrasy (Okraszewskiego), legionisty Józefa Kity oraz kaprala Bronisława Peruckiego. Z kolei 1 września 2021 r. podano, że zidentyfikowano szczątki starszego legionisty Ignacego Zatorskiego. Ci wszyscy żołnierze zostaną pochowani 5 listopada na cmentarzu na Westerplatte.

Czytaj więcej

Jakie są zagrożenia odbudowy Pałacu Saskiego

W poprzednim tygodniu została podpisana umowa pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej a konsorcjum firm Kamaro oraz Sobin na przebudowę budynku byłej elektrowni na cele muzealne, w tym planowaną w obiekcie wystawę.

Zostanie tam opowiedziana historia miejsca, gdzie rozpoczęła się wojna światowa, prezentowane będą także niepokazywane dotychczas zabytki archeologiczne odnalezione na Westerplatte. Inwestycja obejmuje nowe zagospodarowania terenu – zostanie zmieniona nawierzchnia oraz oświetlenie i monitoring. Termin zakończenia prac przewidziano na październik 2023 r.

Niebawem powinien zostać ogłoszony konkurs architektoniczny na budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Inwestycja obejmie teren pola bitwy, m.in. tzw. czerwony mur, strefę magazynową, budynek zawiadowcy stacji oraz placówkę Fort, jak również budowę nowego obiektu wystawienniczego.

Przypomnijmy, że w lipcu 2019 r. rząd po sporze z samorządem gdańskim przejął teren Westerplatte. Specjalną ustawę przygotowali posłowie PiS. Muzeum ma być gotowe do 2027 r., jego koszt jest szacowany na około 220 mln zł.

Historia Polski
Lampę naftową wymyślił Polak!
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Historia Polski
Jadwiga Beck: dama międzywojennej dyplomacji
Historia Polski
Auschwitz – brama piekła
Historia Polski
KL Plaszow opustoszał, bo więźniów wygnano do Auschwitz
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Historia Polski
Obrączka odnaleziona po 80 latach
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej