Był to początek końca komunistycznych rządów w Polsce. Do 1 września w Gdańsku zaplanowany jest cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Święto Wolności”. Europejskie Centrum Solidarności odwiedzą goście z zagranicy, m.in. Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Andrij Dlihacz, współtwórca Centrum Odbudowy Gospodarczej Ukrainy, i laureaci Medalu Wdzięczności z Bułgarii i Niemiec.
Obchody organizowane wspólnie przez miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności skupią się wokół pięciolecia działalności tej ostatniej instytucji, w przestrzeni dla aktywistów „Solidarność codziennie”. Planowane jest spotkanie otwartej sieci „Reagujemy!”, utworzonej w czerwcu w Poznaniu, która zrzesza pracowników instytucji kultury, domów osiedlowych i bibliotek, aktywistów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z całej Polski.
Protest stoczniowców zakończył się 31 sierpnia podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Niedługo później powstał ruch robotniczy NSZZ Solidarność
Świętowanie rocznicy 31 sierpnia rozpocznie się o godz. 11 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i otwarcia historycznej stoczniowej Bramy nr 2. „Podczas strajku w Sierpniu ’80 brama ta była pierwszą publiczną agorą, a jej otwarcie – symbolicznie – początkiem nowej karty w historii Europy Środkowo-Wschodniej” – przypominają organizatorzy. Planowane są przemówienia m.in. Lecha Wałęsy, przywódcy Solidarności; Bogdana Lisa, przewodniczącego Rady ECS; Margaritisa Schinasa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej; Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska; oraz Basila Kerskiego, dyrektora ECS.
Jednocześnie w Gdańsku będą się odbywały debaty m.in. z udziałem prof. Adama Bodnara, działania artystyczne, organizowane będą spacery po wystawie stałej w ECS oraz stoczni.