Reklama
Rozwiń

Ogień zmian

Ogień towarzyszy ludzkości od początku cywilizacji. Wydaje się boskim instrumentem stymulującym nieustanne zmiany i postęp gatunku Homo sapiens. Pożary, które zawsze budzą nasze przerażenie, bywały czasami bodźcem największych zmian, pretekstem do odbudowy i postępu.

Publikacja: 18.04.2019 16:30

Wielki pożar Londynu w 1666 roku strawił 13 tys. budynków, w tym ok. 80 kościołów

Wielki pożar Londynu w 1666 roku strawił 13 tys. budynków, w tym ok. 80 kościołów

Foto: Wikipedia

Spalenie Świątyni Salomona w 587 r. przed Chrystusem przez wojska babilońskiego króla Nabuchodonozora II stało się czynnikiem spajającym jedność wyznawców Jahwe. Po powrocie z niewoli babilońskiej (536 r. p.n.e.) Izraelici zaczęli wznosić Drugą Świątynię Jerozolimską, która przez kolejne pół tysiąca lat przeobraziła się w jeden z cudów starożytnego świata.

Wielki pożar Rzymu w 64 r. trwał zaledwie pięć i pół dnia, ale zmienił stolicę imperium na kolejne pół tysiąca lat. Dziesięć z czternastu dzielnic spłonęło niemal doszczętnie. Wydawało się, że Wieczne Miasto właśnie kończy swoją historię. Jednak kataklizm okazał się asumptem do wielkiej odbudowy. Wystarczy prześledzić ewolucję Forum Romanum od Forum Cezara do Forum Trajana, aby zrozumieć, jak istotnym czynnikiem rozwoju okazał się pożar z 64 r. i następujące po nim dwie kolejne takie katastrofy w 69 r. za panowania cesarza Witeliusza i w 80 r. za Tytusa.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety