Dzień flagi i trzy inne symbole narodowe

Wspólne działanie pomysłodawców tego dnia ze Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów i posła Edwarda Płonki dało efekt. Dzień Flagi stał się świętem państwowym – mówi Leszek Rodziewicz, historyk, pomysłodawca Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Aktualizacja: 01.05.2019 23:42 Publikacja: 01.05.2019 18:22

Dzień flagi i trzy inne symbole narodowe

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Dokładnie 15 lat temu, 2 maja 2004 r., po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt poselski w tej sprawie złożył w 2003 r. Edward Płonka z PO.

Pomysł powstał w zasadzie już dwa lata wcześniej w Międzywodziu na wyspie Wolin. W szkołach nie uczono o tym najbardziej powszechnym symbolu narodowym, a Ministerstwo Edukacji Narodowej się tym nie interesowało. Opracowałem projekt zmian w obowiązującej wówczas ustawie o symbolach narodowych, który zakładał m.in. ustanowienie Dnia Flagi. Napisałem uzasadnienie. Projekt został przyjęty w 2002 roku na II zjeździe Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów, którego byłem prezesem. Przyjęta uchwała obligowała nas do podjęcia obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, czyli zebrania 100 tys. podpisów, lub do znalezienia 15 posłów, którzy podjęliby poselską inicjatywę ustawodawczą. To wspólne działanie pomysłodawców tego dnia ze Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów i posła Edwarda Płonki dało efekt. Dzień Flagi stał się świętem państwowym.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec