Aktualizacja: 06.08.2020 06:27 Publikacja: 06.08.2020 05:28
Foto: AFP
W uroczystościach odbywających się w Parku Pamięci w Hiroszimie wzięły w tym roku udział jedynie osoby, które ocalały po zrzuceniu na miasto bomby atomowej oraz ich rodziny.
Władze miasta wyjaśniły, że - mimo epidemii koronawirusa - zdecydowały się zorganizować obchody rocznicy zrzucenia bomby atomowej na miasto w ograniczonym zakresie ze względu na "znaczenie 75. rocznicy bombardowania", w którym zginęło ok. 140 tysięcy osób.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Dyskutując o możliwych scenariuszach przyszłej konfrontacji zbrojnej krajów NATO i Polski z Federacją Rosyjską, praktycznie pomija się dyskusję o skutkach wojny nuklearnej. Czy zatem atomowa pożoga zakończy dzieje gatunku homo sapiens?
Na aukcję trafił zegarek odnaleziony w ruinach Hiroszimy po zrzuceniu na to miasto bomby atomowej. Jego wskazówki zatrzymały się na godzinie 8:15 – to moment zrzucenia bomby „Little Boy” przez załogę amerykańskiego bombowca B-29 „Enola Gay” na HIroszimę.
Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że chociaż Rosjanie nie użyli broni nuklearnej przeciwko Ukrainie, to ruiny ukraińskich miast, doszczętnie zniszczonych przez rosyjskie bomby i artylerię, są podobne do tych, które widział w Muzeum Pokoju w Hiroszimie.
W Nagasaki odbyła się ceremonia upamiętniająca 77. rocznicę zrzucenia przez Stany Zjednoczone bomby atomowej na to japońskie miasto. Podczas obchodów burmistrz Tomihisa Taue nawiązał do wojny w Ukrainie, zaznaczając, że „kolejny atak nuklearny to już nie tylko zmartwienie, ale namacalny i bieżący kryzys”.
Sunao Tsuboi, który przetrwał zrzucenie na jego rodzinna Hiroszimę bomby atomowej w sierpniu 1945 roku i który całe życie walczył o świat wolny od broni atomowej, zmarł w szpitalu w Hiroszimie w wieku 96 lat. Przyczyną śmierci była arytmia wywołana anemią.
Japoński rząd zdecydował się na rozszerzenie stanu wyjątkowego na osiem kolejnych prefektur - łącznie stan wyjątkowy będzie obowiązywał w 21 z 47 prefektur.
Restauracje, hotele, a także m.in. domy weselne w Japonii zaczęły oferować zniżki klientom, którzy są w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19. To działanie, które ma pomoc w ożywieniu gospodarki, która spowolniła w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 - informuje agencja Kyodo.
W sowieckich obozach koncentracyjnych zamęczono miliony osób najróżniejszych narodowości. Szczególną grupą byli japońscy jeńcy wojenni, którzy trafili do bolszewickiego piekła we wrześniu 1945 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas