Jak powstawał Twitter

Jak pamiętamy, koniec prezydentury Donalda Trumpa wiązał się m.in. z zablokowaniem jego konta w serwisie społecznościowym Twitter. Portal ten z prostej rozrywki towarzyskiej (tak był pomyślany!) zamienił się w potężne narzędzie polityczne. Myślę, że w tym kontekście warto przypomnieć kilka faktów z jego historii.

Publikacja: 04.02.2021 10:02

Twitter debiutuje na nowojorskiej giełdzie, 7 listopada 2013 r. Od lewej: Jack Dorsey, „Biz” Stone,

Twitter debiutuje na nowojorskiej giełdzie, 7 listopada 2013 r. Od lewej: Jack Dorsey, „Biz” Stone, Evan Williams i Dick Costolo

Foto: Getty Images, Andrew Burton

Pomysł stworzenia takiego serwisu internetowego do mikroblogowania powstał najpierw w firmie Odeo, założonej przez Noaha Glassa i Evana Williamsa. Współpracował z nimi początkowo Kevin Systrom, który jednak później odłączył się od nich i założył inny ogromnie popularny serwis społecznościowy – Instagram. Ale o serwisie Instagram napiszę innym razem, a tutaj wracam do historii powstania Twittera.

Pomysł narodził się podobno jeszcze w 2000 r., gdy Jack Dorsey (amerykański programista i przedsiębiorca, współzałożyciel serwisu Twitter) zaczął korzystać z serwisu LiveJorunal, założonego w 1999 r. przez Brada Fitzpatricka. Na marginesie można dodać, że serwis ten później (w 2007 r.) został przejęty przez rosyjskie przedsiębiorstwo SUP Media i obecnie funkcjonuje w Rosji pod nazwą "Żiwoj Żurnał". W 2000 r., gdy interesował się nim Dorsey, serwis LiveJorunal umożliwiał publiczne prowadzenie bloga lub internetowego dziennika, ale miał liczne ograniczenia. Dorsey szukał sposobu na przezwyciężenie tych ograniczeń, głównie w zakresie strumieniowego przesyłania danych.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki