Aktualizacja: 07.04.2021 20:00 Publikacja: 07.04.2021 21:00
Wyremontowane schody do kościoła św. Antoniego we Lwowie
Foto: fot. Instytut Polonika
Na liście zabytków, które zostaną odrestaurowane, są m.in. groby zlokalizowane w tzw. Panteonie Polskiej Emigracji na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. Znajdują się tam miejsca pochówków polskich polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury. W związku z tym, że mamy Rok Norwidowski, oczyszczony zostanie nagrobek Cypriana Kamila Norwida, który spoczął pod Paryżem w zbiorowej mogile.
Kontynuowane będą też prace przy grobie rodziny Adama Mickiewicza, którego prochy zostały przeniesione w 1890 r. na Wawel. Przeprowadzono już renowację popękanej kamiennej steli z rzeźbą odzwierciedlającą maskę pośmiertną poety. Płaskorzeźba z brązu została oczyszczona z czarnych nawarstwień, zabezpieczona przed korozją i zamontowana na nowo. Teraz trwa remont pola grobowego.
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Nie podoba mi się nazwa „Święto Niepodległości”. Historia naszej państwowości nie zaczyna się 11 listopada 1918 r., ale ponad tysiąc lat wcześniej. Nie zmienia to oczywistego faktu, że właśnie tego dnia, kiedy na frontach I wojny światowej umilkły działa, zwierzchnictwo nad budzącą się z długiego snu Rzeczpospolitą obejmował człowiek, którego niezmordowanej walce i bezkompromisowej postawie zawdzięczamy naszą suwerenność.
Władze Lwowa poprosiły o pomoc w odnowieniu jednego zabytkowego budynku, który został uszkodzony w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto.
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie realizowany będzie wspólny niemiecko–ukraiński projekt badawczy dotyczący historii masowej przemocy.
15 września w wieku 51 lat zmarł w Warszawie Rafał Kocot, były konsul we Lwowie.
Instytut Polonika jest gotowy pomóc ratować zabytki Lwowa, które zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
Andrij Sadowy opublikował zdjęcie rodziny z Lwowa - małżeństwa z trzema córkami - i poinformował, że po rosyjskim ataku powietrznym na Lwów, do którego doszło w nocy z 3 na 4 września, żyje tylko widoczny na zdjęciu mężczyzna.
W nocy z 3 na 4 września doszło do kolejnego w ostatnich dniach zmasowanego ataku powietrznego Rosji na Ukrainę. W ataku na Lwów zginęło siedem osób, a ok. 40 zostało rannych.
W warszawskim domu odnaleziony został zaginiony w czasie wojny monumentalny portret marszałka Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas