Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 07.04.2021 20:00 Publikacja: 07.04.2021 21:00
Wyremontowane schody do kościoła św. Antoniego we Lwowie
Foto: fot. Instytut Polonika
Na liście zabytków, które zostaną odrestaurowane, są m.in. groby zlokalizowane w tzw. Panteonie Polskiej Emigracji na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. Znajdują się tam miejsca pochówków polskich polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury. W związku z tym, że mamy Rok Norwidowski, oczyszczony zostanie nagrobek Cypriana Kamila Norwida, który spoczął pod Paryżem w zbiorowej mogile.
Kontynuowane będą też prace przy grobie rodziny Adama Mickiewicza, którego prochy zostały przeniesione w 1890 r. na Wawel. Przeprowadzono już renowację popękanej kamiennej steli z rzeźbą odzwierciedlającą maskę pośmiertną poety. Płaskorzeźba z brązu została oczyszczona z czarnych nawarstwień, zabezpieczona przed korozją i zamontowana na nowo. Teraz trwa remont pola grobowego.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Nie podoba mi się nazwa „Święto Niepodległości”. Historia naszej państwowości nie zaczyna się 11 listopada 1918 r., ale ponad tysiąc lat wcześniej. Nie zmienia to oczywistego faktu, że właśnie tego dnia, kiedy na frontach I wojny światowej umilkły działa, zwierzchnictwo nad budzącą się z długiego snu Rzeczpospolitą obejmował człowiek, którego niezmordowanej walce i bezkompromisowej postawie zawdzięczamy naszą suwerenność.
Władze Lwowa poprosiły o pomoc w odnowieniu jednego zabytkowego budynku, który został uszkodzony w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na to miasto.
Na Ukraińskim Uniwersytecie Katolickim we Lwowie realizowany będzie wspólny niemiecko–ukraiński projekt badawczy dotyczący historii masowej przemocy.
15 września w wieku 51 lat zmarł w Warszawie Rafał Kocot, były konsul we Lwowie.
Instytut Polonika jest gotowy pomóc ratować zabytki Lwowa, które zostały uszkodzone w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego.
Andrij Sadowy opublikował zdjęcie rodziny z Lwowa - małżeństwa z trzema córkami - i poinformował, że po rosyjskim ataku powietrznym na Lwów, do którego doszło w nocy z 3 na 4 września, żyje tylko widoczny na zdjęciu mężczyzna.
W nocy z 3 na 4 września doszło do kolejnego w ostatnich dniach zmasowanego ataku powietrznego Rosji na Ukrainę. W ataku na Lwów zginęło siedem osób, a ok. 40 zostało rannych.
W warszawskim domu odnaleziony został zaginiony w czasie wojny monumentalny portret marszałka Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas