11 grudnia – Pogrzeb zamordowanego przez ubecką bojówkę sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego PSL Bolesława Ściborka zgromadził 25 tys. osób.
3 stycznia – Na mocy ustawy nacjonalizacyjnej rozpoczęto likwidację prywatnej własności.
15 marca – Powstał Komitet Porozumiewawczy Organizacji Polski Podziemnej zrzeszający przedstawicieli SN, WiN, PPS-WRN, Stronnictwa Niezawisłości Narodowej. Na początku 1947 roku Komitet został rozbity przez UB, a jego przywódcy, m.in. słynny historyk ppłk Wacław Lipiński i działacz narodowy Włodzimierz Marszewski, zostali skazani na śmierć.
13 kwietnia – W Szczecinie podczas zlotu młodzieży „Trzymamy straż nad Odrą” harcerze, skandując nazwisko Mikołajczyka, nie dopuścili do przemówienia Bieruta. Nazajutrz doszło do manifestacji poparcia młodzieży dla przywódcy PSL.
2 maja – Bezpieka spaliła wieś Wąwolnica na Lubelszczyźnie, której mieszkańcy udzielali wsparcia PSL, zginęły trzy osoby. Akcja była jednym z elementów wzmagających się rządów terroru poprzedzających referendum. W maju bojówki UB zamordowały skrytobójczo 22 działaczy PSL, a tylko w Poznańskiem aresztowano około 3 tys. ludowców.
3 maja – W Krakowie komuniści rozpędzili patriotyczną manifestację (użyto broni palnej), kilkaset osób – głównie studentów – zostało aresztowanych. W kilku ośrodkach akademickich i oraz dziesiątkach szkół średnich doszło do solidarnościowych strajków.
27 czerwca – UB aresztowało kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca”, przywódcę kilkutysięcznej podziemnej organizacji Konspiracyjne Wojsko Polskie, który został skazany na śmierć i stracony.
30 czerwca – Odbyło się referendum ludowe, w którym odpowiadano na trzy pytania: Czy jesteś za zniesieniem Senatu? Czy chcesz utrwalania w przyszłej konstytucji ustroju gospodarczego wprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej? Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic państwa na Odrze i Nysie? Komuniści wzywali do głosowania 3 x „tak”, a wyniki referendum sfałszowali. Po ogłoszeniu rzeczywistych wyników z Krakowa, gdzie na pierwsze pytanie odpowiedziało „nie” 83,5 proc., krakowian, a 30 proc. głosowało 3 x „nie”, Gomułka powiedział: „Groźną i niebezpieczną jest odpowiedź »nie«, jaka padła w starożytnym bastionie kultury polskiej, jaką dał co trzeci mieszkaniec Krakowa. Kartki z napisem trzy razy »nie«, których w Krakowie naliczono aż 30 proc., są dokumentem hańby i zdrady narodowej. To hitlerowskie »nein« wypisane jest piętnem zdrady i hańby na czole każdego co trzeciego mieszkańca Krakowa”.
4 lipca – Z inspiracji organów bezpieczeństwa w Kielcach doszło do pogromu ludności żydowskiej – straciło życie 41 osób. Wydarzenia te miały odwrócić uwagę międzynarodowej opinii publicznej od sfałszowanego referendum.
26 września – Komunistyczny rząd w haniebnej uchwale pozbawił polskiego obywatelstwa gen. Władysława Andersa i 75 oficerów WP, m.in. generałów: Antoniego Chruściela, Stanisława Kopańskiego, Stanisława Maczka…Wrzesień – W wyniku prowokacji bezpieki – pod pretekstem wyjazdu na Zachód – zamordowano ponad 160 żołnierzy NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka” z Żywiecczyzny.
20 października – W kościołach odczytano „Orędzie Episkopatu Polskiego w sprawie wyborów”: „Katolicy mogą głosować tylko na takie osoby, listy i programy wyborcze, które nie sprzeciwiają się katolickiej nauce i moralności. Katolicy nie mogą oddawać swych głosów na kandydatów z takich list, których programy albo metody rządzenia są wrogie zdrowemu rozsądkowi, dobru Narodu i Państwa, moralności chrześcijańskiej i światopoglądowi katolickiemu”.
10 grudnia – Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie wydał sześć wyroków śmierci na przywódców Narodowych Sił Zbrojnych.
19 stycznia – W atmosferze terroru odbyły się wybory sfałszowane przez komunistów. Na 444 mandaty komuniści i ich satelici uzyskali 394 mandaty, a PSL – 28. Poparcie dla PSL wyniosło od 65 do 85 proc. głosów, a w Warszawie nawet 87 proc. 31 stycznia 1947 roku prymas Polski August Hlond, w rozmowie z ks. kard. Adamem Stefanem Sapiehą, skomentował przebieg wyborów. „Musimy zdawać sobie sprawę, że ostatnie wybory były aktem wielkiego terroru, oszukaństwa i kłamstwa; taki jest ogólny pogląd na wybory w kraju i za granicą”. Zygmunt Żuławski, przywódca niezależnych socjalistów i poseł z listy PSL, przemawiając w Sejmie 8 lutego, powiedział: „I można szargać sławę Mikołajczyka, można rozbić nawet PSL, a jednak Mikołajczyk jest dziś w duszy chłopskiej, tej największej warstwy naszego narodu symbolem, zupełnie tak jak swego czasu było nim nazwisko Bojki czy Witosa. I może pan Mikołajczyk paść pod ciosami, ale przez swój protest przeciwko przemocy, podniesiony przez PSL i chłopów, uratował honor naszego narodu”.
3 lutego – Ogłoszono wyrok w procesie przywódców I Zarządu Głównego WiN, m.in. Mariana Gołębiewskiego, Józefa Rybickiego, Jana Rzepeckiego, Antoniego Sanojcy, Emilii Malessy. Wśród dziesięciorga oskarżonych ośmioro było odznaczonych Virtuti Militari. Zostali skazani na długoletnie więzienie, a Gołębiewski na karę śmierci.
15 lutego – UB aresztowało ostatniego dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych ppłk. Stanisława Kasznicę. Bezpieka coraz skuteczniej uderzała w podziemie. Tydzień później od odniesionych ran zmarł legendarny przywódca partyzancki na Podhalu mjr Józef Kuraś „Ogień”.
3 lipca aresztowano przybyłego potajemnie z emigracji działacza narodowego Adama Doboszyńskiego, który po okrutnym śledztwie został skazany na karę śmierci i stracony 29 lipca 1947 roku.
15 listopada aresztowano działającego na Lubelszczyźnie mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” zamordowanego następnie na mocy wyroku sądowego, a miesiąc później milicjant zastrzelił dowódcę NSZ na Śląsku kpt. Henryka Flame „Bartka”.
22 lutego – Na mocy amnestii zwolniono ponad 26 tys. więźniów, ujawniło się około 30 tys. żołnierzy podziemia, którzy wkrótce ponownie trafili do więzień.
13 – 14 kwietnia – Na plenum KC PPR przygotowano program „bitwy o handel” likwidującej prywatny handel.
9 lipca – Polska pod naciskiem Związku Sowieckiego odrzuciła plan Marshalla – pomocy USA dla zniszczonej Europy.
10 września – Przed Wojskowym Sądem Rejonowym w Krakowie zapadł wyrok w sprawie przywódców PSL (Stanisław Mierzwa, Karol Buczek) i WiN (ppłk Franciszek Niepokólczycki). Sądzono 17 osób, zapadło osiem wyroków śmierci, a ostatecznie zamordowano trzech byłych legionistów, uczestników walk o niepodległość, kawalerów Virtuti Militari: Alojzego Kaczmarczyka, Józefa Ostafina (poseł II RP), Waleriana Tumanowicza.
21 października – Na Zachód przedostał się, unikając aresztowania, przywódca PSL Stanisław Mikołajczyk, a wkrótce Stefan Korboński i Kazimierz Bagiński.
Jarosław Szarek, historyk, Oddział IPN w Krakowie