Nie byliśmy w stanie zadowolić wszystkich

Powstanie „Solidarności” było wydarzeniem o ogromnym znaczeniu w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku. Równie wielki był jej wpływ na rozwój ruchów rewolucyjnych w Europie Wschodniej - mówi profesor Hans Walter Hütter, przewodniczący grupy historyków opracowujących koncepcję Domu Historii Europy

Publikacja: 01.12.2008 20:13

[b]Rz: Jak powstała koncepcja Domu Historii Europy?[/b]

[b]Hans Walter Hütter: [/b]Spędziliśmy na dyskusjach wiele godzin. Punktem ciężkości całego przedsięwzięcia ma być przedstawienie historii XX wieku, w tym historii powojennej. Nie można jej opowiedzieć bez cofnięcia się do starożytnych korzeni Europy czy średniowiecza, a więc do filozofii greckiej, prawa rzymskiego i rozwoju chrześcijaństwa. Tylko w ten sposób można zrozumieć współczesną Europę. To jednak nie jest zasadniczy element projektu. Traktowaliśmy zlecenie prezydium Parlamentu Europejskiego w kategoriach europejskich. Pracom nie towarzyszyły żadne kontrowersje. Uniknęliśmy dyskusji o charakterze narodowym. Dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie. Polska była znakomicie reprezentowana przez profesora Włodzimierza Borodzieja.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama