Wraca mąż opatrznościowy

Rewolucja w Niemczech i marsz uzbrojonych demonstrantów na Cytadelę w Magdeburgu przyspieszyły decyzję o uwolnieniu Piłsudskiego. Stanowiło ono dla socjalistycznego rządu w Berlinie test wiarygodności, bo przecież do władzy wyniósł go protest przeciwko kontynuowaniu wojny, a Piłsudski był więźniem poprzedniego systemu.

Publikacja: 13.05.2009 01:42

Nalepka okienna z białym orłem na czerwonym tle i nazwami historycznych miast Rzeczypospolitej

Nalepka okienna z białym orłem na czerwonym tle i nazwami historycznych miast Rzeczypospolitej

Foto: Zbiór prywatny

Kalkulowano też, że wysyłając go do Warszawy, zapobiegnie się rewolucji takiej jak ta w Hamburgu i Berlinie, a tym samym uchroni od anarchii tereny, na których wciąż stacjonowały setki tysięcy niemieckich żołnierzy. W świadomości ówczesnych polityków rozgraniczenie pomiędzy patową sytuacją na zachodnim froncie a niezagrożonym panowaniem na Wschodzie było oczywistością.

Niemcy mieli do Piłsudskiego – choć go sami uwięzili – daleko więcej zaufania niż do jakiegokolwiek polityka koalicyjnego, a taki mógł teoretycznie przejąć władzę w Polsce. Praktycznie żaden z nich nie wykazał dostatecznej inicjatywy, aby władzę leżącą na ulicy podjąć. Żaden nie miał też instrumentów, aby rozbrajać garnizony niemieckie i austriackie w polskich miastach, żaden nie dysponował Polską Organizacją Wojskową czy byłymi żołnierzami Legionów. Dlatego też wszyscy, od Niemców poczynając, a na konserwatystach i endekach w kraju kończąc, potraktowali powrót Piłsudskiego jako wybawienie z sytuacji. Większość z nich mówiła o mężu opatrznościowym. Zdanie to podzielał nawet arcybiskup Aleksander Kakowski.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama