[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
1929:
6 stycznia – Heinrich Himmler Reichsführerem SS.
29 stycznia – Lew Trocki wydalony z ZSRR.
9 lutego – pakt o nieagresji między Polską i ZSRR.
Aktualizacja: 22.07.2009 07:06 Publikacja: 22.07.2009 07:06
Mahatma Gandhi
Foto: AP, EPA/AFP
[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
1929:
6 stycznia – Heinrich Himmler Reichsführerem SS.
29 stycznia – Lew Trocki wydalony z ZSRR.
9 lutego – pakt o nieagresji między Polską i ZSRR.
14 lutego – w Chicago masakra w dzień św. Walentego; gang Ala Capone likwiduje rywali.
27 lipca – w Genewie podpisanie umowy o traktowaniu jeńców wojennych.
24 października – czarny czwartek na nowojorskiej giełdzie początkiem wielkiego kryzysu.
27 grudnia – w ZSRR koniec NEP.
29 grudnia – kongres polityków hinduskich w Lahaur zażądał niezależności Indii. 1930:
2 marca – Mahatma Gandhi wypowiada posłuszeństwo władzom kolonialnym i 4 maja zostaje aresztowany przez Anglików.
14 września – NSDAP z 18,3 proc. głosów i 107 miejscami drugim co do wielkości ugrupowaniem w parlamencie Niemiec. 1931:
4 marca – układ między Gandhim a wicekrólem Indii lordem Irvingiem.
15 czerwca – w Waszyngtonie podpisano traktaty przyjaźni, handlowy i konsularny między Polską i USA.
24 października – Al Capone skazany za przestępstwa podatkowe.
11 grudnia – utworzenie Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.
[srodtytul]Nauka i technika[/srodtytul]
1929:
27 czerwca – w USA pierwszy pokaz kolorowej telewizji; w listopadzie opatentował ją Vladimir Zworykin. Edward Adelbert Doisy pozyskał pierwszy estrogen – estron. Francuscy archeolodzy odkopali ruiny miasta Ugaryt w starożytnym Kanaanie. 1930:
6 stycznia – w USA pierwszy samochód z silnikiem Diesla.
1 lutego – inauguracja linii telefonicznej Polska – USA.
18 lutego – Clyde Tombaugh odkrywa planetę Pluton.
5 marca – pierwsza operacja zmiany płci – duński malarz Einar Wegener przeobraził się w Lili Elbe.
17 kwietnia – koncern DuPont wyodrębnił kauczuk syntetyczny – neopren. 1931:
2 stycznia – Ernest Lawrence zbudował cyklotron.
1 marca – Tadeusz Banachiewicz dokonał obliczeń orbity Plutona.
1 maja – otwarcie Empire State Building w Nowym Jorku.
27 maja – Auguste Picard i Paul Kipfer jako pierwsi ludzie wznieśli się do stratosfery (balonem na wys. 15 281 m). Pierwsze:
19 czerwca – drzwi na fotokomórkę;
17 września – wolnoobrotowa płyta;
9 listopada – film trójwymiarowy (Hollywood);
21 listopada – teleks.
29 grudnia – Harold Clayton Urey odkrył ciężką wodę (tlenek deuteru).
[srodtytul]Kultura[/srodtytul]
1929:
16 maja – w Hollywood pierwsze rozdanie nagród Akademii Filmowej (późniejsze Oscary).
5 lipca – w londyńskiej galerii Mayfair Scotland Yard zarekwirował 12 obrazów pisarza i malarza Davida Herberta Lawrence’a, uznając je za nieobyczajne.
7 listopada – na Manhattanie otwarto Muzeum Sztuki Współczesnej. 1930:
31 marca – w USA wszedł w życie kodeks Haysa – ścisłe wytyczne co do scen z seksem, zbrodnią, przemocą i religią w filmach (obowiązywał 40 lat).
Listopad – w Warszawie powstała Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna.
28 grudnia – rozpoczęło działalność Radio Luxembourg, w latach 50. i 60. jedyna anglojęzyczna radiostacja komercyjna nadająca rock and rolla. 1931:
29 grudnia – Salvador Dali wystawił w Paryżu obraz „Trwałość pamięci”. Nowe książki: „Nienasycenie” Witkacego; „Sartoris”, „Wściekłość i wrzask”, „Azyl” Faulknera; „Pożegnanie z bronią” Hemingwaya; „Na Zachodzie bez zmian” Remarque’a; „Sokół maltański” Hammetta; „Nocny lot” de Saint-Exupéry’ego; „Żałoba przystoi Elektrze” O’Neilla. Literacki Nobel dla Tomasza Manna, Sinclaira Lewisa i Erika Axela Karlfeldta.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
[srodtytul]Polityka[/srodtytul]
6 stycznia – Heinrich Himmler Reichsführerem SS.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
W Kielcach na Białogonie doszło do awarii magistrali wodociągowej. Zasila ona ponad 60 proc. mieszkańców wodą z głównego ujęcia w tej części miasta.
W każdą sobotę grudnia i sylwestrowy wieczór warszawiacy mają okazję podziwiać zimowo-świąteczną stolicę z pokładu łodzi.
Czy wojsko naprawiło straty poniesione przez mieszkańców kilku wsi koło Malborka, nad którymi z wielką prędkością przeleciał samolot bojowy MiG-29? Są poważne wątpliwości.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Nawet w grudniu samorządy dokonują nasadzeń nowych drzew. Są to specjalne okazy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas