Teraz przychodzi kolej na stworzenie potężnego skarbu, który by nam pozwolił uniezależnić się od nie zawsze przychylnych wpływów postronnych. Jedną z licznych dróg do tego są pożyczki wewnętrzne. W czasie poniedziałkowych manifestacji niesiono liczne transparenty, wzywające do nabywania tych pożyczek. Stworzyliśmy armię, dajmy więc pieniądze na jej zaopatrzenie, aprowizację kraju i na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb państwa polskiego.
Kto nie chce, aby Polska była kolonią obcych plantatorów, zaniedbanym folwarkiem, w którym rodzi się więcej zielska niż pszenicy, bezsilnym państewkiem, które wiecznie na innych oglądać się musi, narodem w pochodzie kultury i cywilizacji, ten winien stanąć do apelu w chwili, gdy rząd ogłasza pierwszą pożyczkę (państwową) odrodzenia. Nie od obcych rząd nasz pożycza, bo każdy grosz czerpany z cudzoziemskich źródeł, to zniżka naszej waluty, to utrwalanie drożyzny, to kuratela zagranicy nad Polską.
Kielce, 5 maja 1920
[„Skarb i Wojsko", „Gazeta Kielecka"
nr 51/1920]
Z informacji „Kuriera Lwowskiego":
Dla uczczenia rocznicy 3 Maja odbyło się w synagodze postępowej, staraniem Żydów-Polaków uroczyste nabożeństwo, które zakończyło się osobną modlitwą za zdrowie i powodzenie Naczelnika Państwa. Kazanie wygłosił rabin dr Guttman. Młodzież odśpiewała „Boże, coś Polskę".
Lwów, 6 maja 1920
[Nabożeństwo w synagodze,
„Kurier Lwowski" nr 112/1920]
Józef Piłsudski w liście do gen. Kazimierza Sosnkowskiego
(wiceministra spraw wojskowych):
Te bestie, zamiast bronić Kijowa, uciekają stamtąd; również uciekają i cofają się z południa. [...] Powstania przeciw nim są wszędzie, na całej Ukrainie. Zajęcie Kijowa jest to nawet nie potrzeba, ale hasło i symbol polityczny. Ale rozumiecie, iść z naszym grabiącym wojskiem przez te sympatyzujące z nami powstania jest absurdem politycznym i wojskowym, którego nie chcę się dopuścić. Zatrzymuję więc, po wzięciu Kijowa, front.
Żytomierz, 6 maja 1920
[„Rok 1920. Wojna polsko-radziecka we wspomnieniach i innych dokumentach", Warszawa 1990]
„Wiktoria 1920" – 31-odcinkowy cotygodniowy cykl ukazujący się w „Rzeczy o Historii" od 17 kwietnia do 13 listopada 2020, a także w innych partnerskich mediach. Co piątek przedstawiamy kolejne tygodnie 1920 roku, przełomowego dla losu Polski i Europy. To wielogłosowa opowieść świadków tamtych wydarzeń – relacja prowadzona „na żywo". Cykl przygotowany przez Ośrodek KARTA na zlecenie Biura Programu Niepodległa, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i odbudowy polskiej państwowości.
Biuro Programu
Niepodległa
jest państwową instytucją kultury powołaną do obsługi
Programu Wieloletniego
Niepodległa na lata 2017–2022. Dowiedz się więcej:
www.niepodlegla.gov.pl
Realizacja zespołu KARTY: Zbigniew Gluza – koncepcja; Michał Ceglarek
– wprowadzenia; Agnieszka Dębska – koordynacja; Dominika Budkus, Michał Ceglarek, Agnieszka Dębska, Jeremi Galdamez, Agnieszka Knyt
– zespół;
Ewa Kwiecińska – ikonografia; Izabela Kotapska – organizacja,
i.kotapska@karta.org.pl
Wywieś flagę na majówkę!
Biuro Programu Niepodległa ponownie zaprasza do akcji #mojaflaga, czyli wywieszenia biało-czerwonej flagi z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Wystarczy wywiesić flagę przed domem,
na balkonie czy w miejscu pracy, a zdjęcie z flagą udostępnić w mediach społecznościowych
z opisem #mojaflaga.
Nieważne, czy będzie duża czy mała, uszyta z materiału lub zrobiona z papieru: najważniejsze, że Twoja.
Niech wiosna nie tylko się zazieleni, ale i zakwitnie
na biało i czerwono!
#mojaflaga