Aktualizacja: 23.07.2020 12:37 Publikacja: 23.07.2020 12:34
Foto: Bitwa Warszawska 1920
Polskie działania podczas wojny 1920 roku to była z jednej strony wielka improwizacja i zarazem wielka głęboka myśl, w której wykorzystywano ludzi zgodnie z ich najlepszymi kwalifikacjami. Józef Piłsudski obsadzał stanowiska ludźmi kompetentnymi. System radiowywiadu stworzyły dwie polskie politechniki i uniwersytety. Bez nich nie można było toczyć wojny – mówi prof. Grzegorz Nowik, zastępca dyrektora ds. naukowych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN .
Dążenie do dokonania czegoś przed innymi leży w ludzkiej naturze: jako pierwszy dotrzeć na biegun, do źródła Nilu, opłynąć pod żaglami samotnie glob ziemski bez zawijania do portu, przepłynąć wpław kanał La Manche, zjechać na nartach z Mount Everestu…
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
Nie podoba mi się nazwa „Święto Niepodległości”. Historia naszej państwowości nie zaczyna się 11 listopada 1918 r., ale ponad tysiąc lat wcześniej. Nie zmienia to oczywistego faktu, że właśnie tego dnia, kiedy na frontach I wojny światowej umilkły działa, zwierzchnictwo nad budzącą się z długiego snu Rzeczpospolitą obejmował człowiek, którego niezmordowanej walce i bezkompromisowej postawie zawdzięczamy naszą suwerenność.
W warszawskim domu odnaleziony został zaginiony w czasie wojny monumentalny portret marszałka Piłsudskiego autorstwa Józefa Mehoffera.
Ludzie głosują nogami. Dobrym przykładem jest defilada wojskowa zorganizowana 15 sierpnia. Albo więc wzorce przestały być „wschodnie” – jak mówił o defiladzie rok temu Szymon Hołownia – albo zrozumiano, że Polacy chcą świętować właśnie w ten sposób.
Po wystąpieniach prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska z 15 sierpnia wypada żałować, że Święta Wojska Polskiego nie obchodzimy kilka razy w miesiącu.
Czołgi Leopard 2, Abrams czy K2, armatohaubice Krab i K9, kołowe transportery Rosomak, artyleria rakietowa Homar-K – wymieniać sprzęt, który został 15 sierpnia pokazany na defiladzie, można długo. Mimo olbrzymich zamówień uzbrojenia w ostatnich latach, armia ma problemy do rozwiązania na już.
To była armia w której byli wszyscy, armia milionowa, w której oprócz doświadczonych żołnierzy była także młodość, czasem zupełne dzieciaki - mówił wspominając Cud nad Wisłą prezydent Andrzej Duda przed defiladą wojskową w Warszawie, zorganizowaną z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.
Jesteście w sercu każdej Polki i każdego Polaka, który kocha swoją ojczyznę - mówił premier Donald Tusk zwracając się do żołnierzy przed defiladą wojskową w Warszawie zorganizowaną z okazji przypadającego 15 sierpnia Święta Wojska Polskiego.
W Warszawie trwają obchody Święta Wojska Polskiego. Na placu Marszałka Piłsudskiego odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Kulminacją obchodów jest zaś defilada wojskowa – na Wisłostradzie przemaszeruje ponad dwa i pół tysiąca żołnierzy Wojska Polskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas