Prezent dla pogrobowców Hitlera

Od kilku lat na łamach „Rzeczpospolitej", wzorem Katona Starszego, powtarzam z niezmiennym uporem, że państwo niemieckie powinno zapłacić Polsce odszkodowania za lata okupacji 1939–1945. Skala niemieckich zbrodni w Polsce nie ma sobie równych w historii. Jest to bezdyskusyjny fakt historyczny. Na tym stwierdzeniu mógłbym zakończyć ten artykuł.

Publikacja: 01.07.2021 21:00

Tak wyglądała Warszawa w styczniu 1945 r. Morze ruin, w którym żyli nieliczni warszawscy robinsonowi

Tak wyglądała Warszawa w styczniu 1945 r. Morze ruin, w którym żyli nieliczni warszawscy robinsonowie. Po wojnie to miasto zostało od fundamentów odbudowane wysiłkiem całego narodu

Foto: NAC

Problem jednak w tym, że jak na razie nie znamy stanowiska Niemiec w tej sprawie. Oprócz haniebnej wypowiedzi jakiegoś anonimowego urzędnika rządu Angeli Merkel, który mówił, że z „moralnego" punktu widzenia sprawa odszkodowań jest załatwiona, nikt w Niemczech głośno nie wypowiada się w tej sprawie. Słusznie, bo po co nagłaśniać problem, o który Polacy zaraz się pokłócą między sobą i z Żydami. Niedawno prezes PiS Jarosław Kaczyński postraszył, że Polska upomni się nie tylko o odszkodowania za zniszczenia dokonane przez Niemców w czasie II wojny światowej, ale także w czasie I wojny światowej. Gdybym chciał wyjść na błazna, dorzuciłbym do tego roszczenia o reparacje za zabór pruski, dziewięć wojen krzyżackich, wojnę w 1109 r. z królem niemieckim Henrykiem V i z cesarzem Henrykiem II w latach 1002–1005, 1007–1013 i 1015–1018 oraz zapłatę za to, że Wanda rzuciła się do Wisły. Śmieszne? O nie. Dramatycznie żałosne!

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Historia
Oskarżony prokurator stanu wojennego
Historia
Klub Polaczków. Schalke 04 ma 120 lat
Historia
Kiedy Bułgaria wyjaśni, co się stało na pokładzie samolotu w 1978 r.
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?