Jak Australia wydała regulowaną konwencjami haskimi wojnę strusiom emu

To historia, która nadaje się na scenariusz filmu stanowiącego mieszankę komedii, dramatu i horroru. Wydarzyła się na wiosnę (oczywiście australijską) 1932 r. Zanim jednak pogrążymy się w mrocznych wspomnieniach, musimy się cofnąć do 1918 r. Z ponad 400 tys. dzielnych Australijczyków, którzy wypłynęli, by walczyć w Europie, 62 tys. nigdy nie wróciło, a 156 tys. wróciło okaleczonych lub oślepionych gazem.

Aktualizacja: 27.09.2020 08:43 Publikacja: 25.09.2020 00:01

W 1932 r. władze Australii postanowiły drastycznie zmniejszyć populację strusi zagrażających uprawom

W 1932 r. władze Australii postanowiły drastycznie zmniejszyć populację strusi zagrażających uprawom pszenicy. Tzw. wojna emu nie przyniosła jednak oczekiwanych przez rolników rezultatów

Foto: Historic Collection/Alamy Stock Photo/be&w

Po wojnie wielu z tych młodych mężczyzn nie mogło znaleźć pracy i godnych warunków życia. Aby ulżyć ich ciężkiej doli, rząd federalny podjął decyzję o przekazaniu weteranom dużych obszarów ziemi uprawnej lub terenów pod wypas bydła i owiec w Australii Zachodniej. Nie był to wielki gest miłosierdzia, ponieważ gleba tam mało urodzajna, a klimat wyjątkowo paskudny. Przez pół roku pogoda pozostaje pod wpływem antycyklonu i wyżu barycznego, przez co deszcze są rzadkością, a temperatura – bardzo wysoka. W listopadzie utrzymuje się zazwyczaj na poziomie 40 st. C. I chociaż południowo-zachodnią część tego stanu porastają wspaniałe lasy tropikalne, to ponad 70 proc. terytorium stanowią pustynie i wyschnięte stepy.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty