Sir Roger Penrose: W poszukiwaniu praw natury

Cieszę się z przyznania tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki sir Rogerowi Penrose'owi, emerytowanemu profesorowi matematyki w katedrze im. Rouse'a Balla Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Aktualizacja: 08.10.2020 17:54 Publikacja: 08.10.2020 16:51

Profesor Roger Penrose otrzymuje z rąk królowej Elżbiety II insygnia brytyjskiego Orderu Zasługi, Pa

Profesor Roger Penrose otrzymuje z rąk królowej Elżbiety II insygnia brytyjskiego Orderu Zasługi, Pałac Buckingham, 25 lipca 2000 r.

Foto: Forum

To ukłon Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk dla fizyki teoretycznej. Sir Roger Penrose wpisuje się w poczet największych myślicieli w dziejach. To nie tylko wybitny matematyk i fizyk, ale w mojej opinii przede wszystkim wielki filozof, który nie boi się zadawać najtrudniejszych, choć czasami dość kontrowersyjnych, pytań o naturę otaczającej nas rzeczywistości.

„Błądzi człowiek, póki dąży" – mówi Bóg do Mefistofelesa w „Prologu w niebie" wielkiego dramatu „Faust" Goethego. Przez ponad pół wieku sir Roger Penrose poszukuje takiej teorii fizyki, która łączyłaby skutecznie wszystkie teorie opisujące całość sił natury w jedną spójną podstawę. Na końcu tej drogi zdaje się mówić, że jest nadal tak daleko od odpowiedzi, jak na samym początku tych poszukiwań. „I oto stoję, biedny głupiec, wiedząc tyle, co i przedtem" . Ale tak może powiedzieć jedynie wielki filozof i naukowiec o ogromnej wiedzy.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec