Śledczy z radomskiej delegatury IPN poszukują świadków zbrodni popełnionych w latach 1942–1944 w obozie pracy przymusowej Służby Budowlanej (Baudienst) we wsi Trablice koło Radomia.
- Mamy bardzo mało informacji na temat funkcjonowania tego obozu. Teraz już nie ma w tej miejscowości żadnych śladów po drewnianych barakach w których mieszkali junacy z tego obozu – mówi nam prokurator Dorota Nowak, która prowadzi w tej sprawie śledztwo w radomskiej Delegaturze IPN.
Z niezwykle szczątkowych informacji wynika, iż w okresie okupacji niemieckiej na terenie miejscowości Trablice został utworzony obóz, w którym byli osadzani więźniowie zmuszani do pracy przy budowie linii kolejowej na trasie Radom – Koluszki. „ Zarówno wobec więźniów obozu, jak też osób uchylających się od służby oraz rodzin junaków stosowany był policyjny terror - odpowiedzialność zbiorowa wobec zbiegów, osadzanie w obozach karnych, rozstrzeliwanie uciekinierów" – informuje Instytut. Prawdopodobnie w obozie tym przebywali mieszkańcy okolicznych miejscowości.
- Świadkowie tych zdarzeń, członkowie rodzin ofiar oraz osoby posiadające informacje dotyczące tej zbrodni proszone są o listowne, telefoniczne, lub osobiste zgłoszenie się do siedziby Delegatury – apeluje prokurator Dorota Nowak.
Baudienst czyli Służba Budowlana została założona wiosną 1940 roku przez Niemców. Do życia powołał ją gubernator Generalnego Gubernatorstwa Hans Frank. „Generalne Gubernatorstwo jest polskim rezerwatem, wielkim polskim obozem pracy" – twierdził Frank już na początku października 1939 r.