Aktualizacja: 10.05.2015 22:13 Publikacja: 10.05.2015 20:00
Prokurator IPN doprowadzi do pielęgnowania niepoprawnego wizerunku Polski jako kraju antysemitów – ostrzega Jonny Daniels z Fundacji From the Depths
Foto: Matzeva Project
W podlaskim Wąsoszu, podobnie jak w pobliskim Jedwabnem czy Radziwiłowie, latem 1941 r. wymordowano niemal całą społeczność żydowską. W zbrodni uczestniczyli miejscowi Polacy oraz Niemcy. Od 2006 r. śledztwo w tej sprawie prowadzi IPN.
Zamiar przeprowadzenia jesienią ekshumacji żydowskich ofiar w Wąsoszu potwierdził nam prok. Janusz Romańczuk, szef pionu śledczego białostockiego oddziału IPN. Pozwoli to jednoznacznie stwierdzić, ile było ofiar, a także ustalić przyczyny ich śmierci. – Dzisiaj nie mamy pewności, czy zostały zastrzelone czy zabite w inny sposób – tłumaczy nam Romańczuk. Śledczy chcą też sprawdzić, czy wskazywana dzisiaj lokalizacja grobu jest właściwa.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Liberałom i lewicowcom do sztambucha: jeśli państwo abdykuje z polityki historycznej, tworzy przestrzeń dla radykałów. Bardzo bym nie chciała, aby były dwie Polski: jedna pamiętająca tylko o Jedwabnem, a druga tylko o Wołyniu.
Sprawę reprywatyzacji trzeba w końcu załatwić, np. kompensując straty – uważa prof. Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce.
Naoczni świadkowie mówią o zagładzie Żydów w Jedwabnem i Radziłowie.
Gdyby nie zagłosowali na Hitlera, to nie byłoby nazistów i obozów koncentracyjnych – mówi Edward Mosberg.
Prokuratora Krajowa nie podjęła żadnej decyzji w sprawie ekshumacji w Jedwabnem – ustaliła „Rzeczpospolita”.
Na stronie internetowej "The Jewish Voice" ukazał się artykuł na temat polskiej odpowiedzialności za Holokaust. Autorzy pod zdjęciami napisali, że zostały wykonane w Jedwabnem. W ubiegłym tygodniu interweniował w tej sprawie ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Teraz o zaprzestanie manipulacji apeluje polska ambasada w USA.
Jak wpływa na kino klimat politycznej wojny totalnej w Polsce i poza Polską? Czy mamy do czynienia z nowymi trendami, czy z petryfikacją tego, co działo się przez lata? Pytam o to z festiwalu filmowego w Gdyni.
Wspólna deklaracja premierów Polski i Izraela fałszuje historię i rzeczywistość w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy, a także stosunki jakie łączyły Polaków z Żydami w tamtym czasie - pisze na łamach "Haaretz" Icchak Arad, historyk, badacz Holokaustu i były dyrektor instytutu Yad Vashem (w latach 1972-1993).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas