W Cybince znajdują się dwa sowieckie cmentarze, oficerski i żołnierski, gdzie spoczywają szczątki ok. 12 tys. wojskowych, którzy zginęli, idąc na Berlin. Jeszcze do niedawna każdą osobę wchodzącą na cmentarz oficerski witał wizerunek Józefa Stalina i napis „Nasza sprawa jest słuszna. Zwyciężyliśmy”.
O zdjęcie tej tablicy, o czym pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, Instytut Pamięci Narodowej walczył od roku. Pod koniec sierpnia bez rozgłosu robotnicy zdemontowali płaskorzeźbę z popiersiem sowieckiego dyktatora. Prace zostały wykonane na zlecenie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.
– W jej miejsce zostały umieszczone dwie tablice informacyjne z napisami w języku polskim i rosyjskim. Znalazły się na nich informacje, kto spoczywa na cmentarzu, gdzie i kiedy zginęli ci żołnierze – mówi nam Marek Kołodziejczyk, burmistrz Cybinki.
Symbole komuny
Z danych zebranych przez dr Dominikę Czarnecką, antropologa i historyka, wynika, że do końca lat 80. wzniesiono w reprezentacyjnych punktach polskich miast 476 monumentów poświęconych Armii Czerwonej, część z nich ciągle istnieje. Miały być one symbolem władzy komunistycznej. Po 1989 r. około 30 proc. zostało zlikwidowanych.
Ale IPN podaje, że w przestrzeni publicznej nadal znajduje się co najmniej 1,3 tys. pomników, tablic czy nazw ulic, które gloryfikują komunistyczną władzę.