Wystawa prezentowana na Krakowskim Przedmieściu została przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki. To instalacja plenerowa, wykorzystująca nowoczesne środki wystawiennicze. Na multimedialnych ekranach widzowie mogą zobaczyć m.in. animacje bitew z udziałem Kościuszki, dokonać wyboru potyczki, którą chcą oglądać, a także zbliżeń poszczególnych postaci.

Prezentowane są pomniki i kopce poświęcone Kościuszce oraz pieniądze z wielu krajów świata, na których znalazł się jego wizerunek. Na innym ekranie pokazane są portrety wykonane przez znanych artystów. Multimedia uzupełniają plansze z tekstami na temat życia, walki i myśli polskiego bohatera. Na ekspozycji można również posłuchać skomponowanej przez niego muzyki.

Ekspozycja przybliża sylwetkę Polaka, a także obywatela Francji, Ameryki i Europy. Muzeum pokazuje momenty z jego biografii, dokonania inżynieryjne, zwycięskie i przegrane bitwy. Część ekspozycji poświęcona jest prywatnemu życiu.

Muzeum Historii Polski przygotowało także pakiet edukacyjny dla uczniów i nauczycieli, dotyczący Tadeusza Kościuszki i czasów, w których żył. 23 września odbędą się zaś spacery śladami warszawskiej insurekcji kościuszkowskiej. Obowiązuje rejestracja. Zapisy od 18 września pod adresem: oferta.edu@muzhp.pl.