RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 19.01.2018 07:39 Publikacja: 18.01.2018 23:01
październik 1971 - Kikut ocalałej ściany Zamku podparty rusztowaniem. Widoczny silos i tablica propagandowa wzywająca robotników do pomocy przy odbudowie Zamku
Foto: NAC
październik 1971 - Wznoszenie nowego muru na pozostałościach starego
Foto: NAC
październik 1971 - Uprzątanie gruzu z terenu budowy
Foto: NAC
lipiec 1972 - zbieranie datków na odbudowę Zamku. Widoczna skarbona w kształcie zegara z wieży Zamku. Zamek w znacznej części został odbudowany ze składki społecznej
Foto: NAC
1972 - Prace murarskie we wnętrzu jednego z pomieszczeń. Odbudowa Zamku rozpoczęła się w ostatniej chwili. Już niewielu rzemiślników potrafiło stosować tradycyjne techniki rekonstrukcji.
Foto: NAC
08 lutego 1973 - Widok od strony Trasy W-Z
Foto: NAC
16 lutego 1973 - Wieszanie "wiechy" na odbudowanej części gotyckiej. Robotnicy wciągają beczkę z piwem na ukończony fragment murów. W tle pl. Zamkowy z Kolumną Zygmunta??
Foto: Grażyna Rutowska/NAC
16 lutego 1973 - Wieszanie "wiechy" na odbudowanej części gotyckiej. Robotnicy podczas uroczystości
Foto: Grażyna Rutowska/NAC
istopad 1973 - Czyn społeczny działaczy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Ochotnicy układają rusztowania z desek. W tle fragment odbudowanych murów
Foto: NAC
1974 - Widok z piętra kamienicy Johna od strony ul. Krakowskie Przedmieście??
Foto: Siemaszko Zbyszko/NAC
Czasy współczesne. Widok z drona na Zamek, Plac Zamkowy, Katedrę św. Jana i al. Solidarności (trasa W-Z)
Foto: Shutterstock
17 września 1939 roku, w wyniku ostrzału artyleryjskiego i bombardowań Zamek Królewski w Warszawie spłonął. 4 października 1939, Adolf Hitler, wysadzenia pozostałości. Do połowy stycznia 1940 niemieccy saperzy wiercili otwory w murach aby wykonać rozkaz. Ostateczne zniszczenie Zamku nastąpiło między 10 a 13 września 1944r., w trakcie Powstania Warszawskiego. Przeciągające się plany zniszczenia pozwoliły muzealnikom na wyniesienie i ukrycie wielu zabytków. Ze zniszczeń wojennych w Zamku Królewskim ocalały tylko przyziemia (piwnice), dolna partia Wieży Grodzkiej, elementy Biblioteki Królewskiej oraz Arkady Kubickiego.
Pięć wieków po narodzeniu Chrystusa uczony mnich ustalił datę jego narodzin. I dał początek obowiązującej do dziś erze chrześcijańskiej. Ale i wielu kłopotom. Pierwszy z nich: wbrew długowiekowemu przekonaniu, że Chrystus narodził się w roku zerowym, takowego nigdy nie było.
Informacje o sposobach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na ziemiach polskich w pierwszych wiekach po chrystianizacji należą do wyjątkowo skromnych. Praktycznie nie znamy przekazów o tym, w jaki sposób nasi przodkowie świętowali. Również Wigilia tamtych czasów stanowi zagadkę.
W bibliotece publicznej w Berlinie znaleziono nie tylko rękopis hymnu „Gaude Mater Polonia”, ale także inne zabytki zrabowane z Polski, w tym związane z polskim wieszczem.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Od ponad roku Fundacja Wolność i Demokracja czeka na decyzję władz ukraińskich pozwalającą na przeprowadzenie ekshumacji Polaków zabitych w czasie wojny w Puźnikach.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Eugenika najczęściej kojarzy się ze zbrodniczą ideologią hitleryzmu. Jednak bazą dla hodowli idealnych Aryjczyków były naukowe dokonania Anglosasów. III Rzesza korzystała z brytyjskiej teorii i eugenicznej praktyki USA.
Fundacja Rodziny Staraków ogłosiła plany budowy muzeum pod Warszawą. Autorem projektu będzie światowej sławy architekt, Renzo Piano, twórca między innymi paryskiego Centre Georges Pompidou, londyńskiego wieżowca The Shard czy placu Poczdamskiego w Berlinie.
Pokaz „Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu” zostanie otwarty 28 grudnia w Fundacji Rodziny Staraków/ Spectra Art Space w Warszawie
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Społeczny teatr pokazuje jako głównych bohaterów również postaci ze świecznika władzy. Tak jest w prowokacyjnej „Personie. Ciele Bożeny” Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy z Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
Fundacja Identitas przyznała nagrodę specjalną byłemu dyrektorowi Muzeum Historii Polski Robertowi Kostrze.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas