Pomnik Bitwy Warszawskiej w stolicy opóźniony. Przynajmniej do 2023 roku

Najwcześniej w 2023 roku w Warszawie powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej - ustaliła „Rzeczpospolita”. Inwestycja ma spory poślizg.

Publikacja: 20.12.2021 21:00

Pomnik Bitwy Warszawskiej w stolicy opóźniony. Przynajmniej do 2023 roku

Foto: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Od kilku miesięcy za realizację tego projektu odpowiada biuro programu „Niepodległa”. Na początku miesiąca jej dyrektor Jan E. Kowalski został mianowany przez ministra kultury na szefa spółki Pałac Saski, która ma odbudować kompleks budynków zniszczonych w czasie wojny w centrum Warszawy. P.o. dyrektora został Wojciech Kirejczyk, który w rozmowie z „Rz” optymistycznie szacuje, że pomnik będzie gotowy w 2023 roku.

– Teraz organizowany jest przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej pomnika Bitwy Warszawskiej. Jest to drugie podejście do przetargu. Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło pierwszy przetarg na początku września, było jednak zmuszone unieważnić jego wyniki. Jedyna złożona oferta przekraczała swoją kwotą środki zabezpieczone przez zamawiającego, ale wykraczała również poza próg zamówień krajowych – wyjaśnia Kirejczyk. – Obecnie procedowane postępowanie przetargowe zbliża się do finału i istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że uda nam się podpisać umowę na przygotowanie dokumentacji w ciągu najbliższych tygodni – dodaje.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty