Od dwóch lat Instytut Polonika wspiera prace w Powiewiórce. W roku 2020 Instytut za blisko 130 tys. złotych sfinansował renowację i częściową rekonstrukcję zniszczonych, kamiennych schodów prowadzących do nawy. Kolejny krok to remont nieszczelnego dachu – stare pokrycie zastąpił nowy gont świerkowy. Na zlecenie Instytutu remont zrealizowała firma z Podhala.

- Kościół parafialny we wsi Powiewiórka, która należała niegdyś do majątku Sorokpol, zajmuje istotne miejsce w historii – przypomina dyrektor Instytutu Polonika Dorota Janiszewska-Jakubiak. -W drewnianej świątyni, 15 grudnia 1867 roku ochrzczono Józefa Klemensa Piłsudskiego, przyszłego marszałka Polski a także jego rodzeństwo. Tu odbył się także chrzest Bronisława Piłsudskiego – w przyszłości etnologa, badacza ludzi i kultur Dalekiego Wschodu. Tylko najmłodsi członkowie rodziny zostali ochrzczeni w Wilnie. Wciąż na miejscu można obejrzeć oryginalną chrzcielnicę, a w księdze parafialnej zachował się wpis chrztu Józefa Piłsudskiego, który sporządzono w języku rosyjskim. Świątynia jest bardzo skromna. Wymagała pilnej interwencji konserwatorów zabytków. Trzeba pamiętać, że przetrwała 250 lat, kilka zawieruch wojennych i czasy, gdy Litwa była częścią Związku Sowieckiego, a miejsca kultu burzono lub dewastowano - dodaje.

- Prace ratunkowe zaczęliśmy od rozpadających się schodów, żeby następnie zająć się dachem. Po każdym deszczu do środka lała się woda, zalewając wełnę docieplającą strop. Szczęśliwie sama konstrukcja dachu zachowała się w dobrym stanie, a nieliczne uszkodzenia udało się zabezpieczyć i – dzięki wyjątkowo sprawnej ekipie – całość naprawić i położyć gont - tłumaczy dyrektor Dorota Janiszewska - Jakubiak.