Ignacy Domeyko, odkrywca tajemnic chilijskich gór

Ignacy Domeyko herbu Dangiel był obywatelem świata. Współcześnie nie tylko Polska, ale też Chile, Białoruś, a nawet Litwa uważają go za swojego bohatera. On sam jednak zawsze czuł się Polakiem.

Publikacja: 19.08.2021 21:00

Dwór rodu Domeyków w Niedźwiadce Wielkiej (obecnie na Białorusi). Obraz autorstwa Napoleona Ordy pow

Dwór rodu Domeyków w Niedźwiadce Wielkiej (obecnie na Białorusi). Obraz autorstwa Napoleona Ordy powstały między 1864 a 1876 r.

Foto: muzeum narodowe w krakowie

Paradoksalnie ten wybitny uczony pozostaje bardziej znany za granicą niż we własnej ojczyźnie. Ignacy Domeyko był wybitnym geologiem, inżynierem górnictwa, badaczem Ameryki Południowej, współtwórcą szkolnictwa wyższego w Chile, a nawet walnie przyczynił się do rozwoju tamtejszej gospodarki.

Wszyscy, którzy czytali „Dziady cz. III" Adama Mickiewicza, pamiętają młodzieńca zwanego Żegotą. Pierwowzorem tej postaci był nie kto inny tylko Ignacy Domeyko, który w latach studenckich dołączył do Towarzystwa Filomatów i Filaretów. Z kolei w IV księdze „Pana Tadeusza" nasz wieszcz narodowy umieścił historię o Dowejce i Domejce – nazwisko jednego z jej bohaterów nie było przypadkowe. Nim jednak bliżej poznamy dzieje Ignacego–Żegoty, przyjrzyjmy się rodzinnemu domowi Domeyków.

Pozostało 96% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec