Na portalu znajduje się m.in. ponad 370 tys. zabytków archeologicznych, ponad 120 tys. zabytków nieruchomych, 114 miejsc z tytułem Pomnika Historii oraz 16 wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Portal prezentuje informacje o zabytkach w Polsce wraz z ich opisami i archiwalnymi i aktualnymi zdjęciami, modelami 3D obiektów, filmami dokumentalnymi, skanami starych planów budynków czy lokalizacją obiektów.

Obecnie Zabytek.pl udostępnia prawie 75 tys. zdjęć, przedstawiających obiekty zabytkowe wpisane do rejestru. Liczba ta stale rośnie, gdyż dodawane są nowe treści. Oprócz zdjęć, not i opisów zabytków na portalu można przeglądać 36 kolekcji tematycznych oraz niemal 100 wycieczek prezentujących dziedzictwo kulturowe z 16 województw. Ponadto na stronie dostępne są 82 filmy telewizyjne.

Na portalu użytkownicy mogą zakładać swoje konta, co umożliwia im współtworzenie treści portalu poprzez dodawanie własnych zdjęć i opisów, a także obiektów do listy ulubionych. Ilość materiałów cyfrowych udostępnianych na portalu stale rośnie, w planach na ten rok jest wprowadzenie możliwości przeglądania zdjęć panoramicznych 360 st.

Strona wyposażona została w wyszukiwarkę, która pozwala na znalezienie obiektów i dokumentów np. według kategorii tematycznych (np. wyszukanie Pomników Historii, stanowisk archeologicznych, zabytków z Listy światowego dziedzictwa UNESCO itp.), funkcji (np. kościoły, kamienice, zamki, grodziska, kurhany itp.), rodzaju dokumentu czy np. nazw własnych lub według przynależności administracyjnej. Portal zintegrowany jest z portalem mapowym administrowanym przez NID.

Portal Zabytek.pl zbudowany jest w technologii responsywnej, co umożliwia przeglądanie jego zasobów na tablecie lub telefonie komórkowym. Na urządzeniach mobilnych można także wyszukiwać zabytki z najbliższej okolicy, udostępniając swoją lokalizację.