Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 16.09.2018 14:27 Publikacja: 16.09.2018 11:10
Cmentarz na Rossie w Wilnie
Foto: archiwum prywatne
Raubiszki na Litwie - miejsce poszukiwań prowadzonych przez IPN
Foto: archiwum prywatne
Zułów - fundamenty dworu, w którym urodził się Józef Piłsudski
Foto: archiwum prywatne
Upyta - w tym kościele Sienkiewicz umieścił scenę z Potopu
Foto: archiwum prywatne
Kiejdany - pomnik Janusza Radziwiłła
Foto: archiwum prywatne
Wręczenie dyplomów w gimnazjum Żejmenos
Foto: archiwum prywatne
Ryga - miejsce podpisania traktatu po wojnie z bolszewikami
Foto: archiwum prywatne
Muzeum Powstania Styczniowego w dworku S. Szylinga we wsi Podbrzezie
Foto: archiwum prywatne
Dwór w Szetejnach, gdzie urodził się Czesław Miłosz
Foto: archiwum prywatne
Miejsce bitwy pod Kircholmem
Foto: IPN
Grupa kilkudziesięciu uczniów z całej Polski odwiedziła polskie miejsca pamięci na Kresach. Uroczyste wręczenie dyplomów im oraz ich opiekunom zostało zorganizowane w gimnazjum z językiem polskim w miejscowości Żejmenos w Podbrodziu w rejonie święciańskim.
Uczniowie odwiedzili m.in. Kopciowo na Litwie gdzie znajduje się grób hrabianki, bohaterki powstania listopadowego – kapitan wojska polskiego Emilii Plater, a także miejsce gdzie znajdował się dwór w którym zmarła. Obejrzeli zabytki Wilna m.in. Tuskulanum – miejsce zbrodni sowieckich, cmentarz na Rossie, Ostrą Bramę, tzw. celę Konrada umieszczoną w III części „Dziadów" przez Adama Mickiewicza.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
W debiucie reżyserskim Malcolma Washingtona, syna aktora Denzela, stare pianino jest jak kapsuła czasu.
Cenię historie grozy z morałem, a filmowy horror „Substancja” właśnie taki jest, i nie szkodzi, że przesłanie jest dość oczywiste.
Opublikowano pierwszy zwiastun filmu „28 lat później”. Kontynuacja kultowej serii filmów przedstawi dalsze losy świata wykreowanego przez Danny'ego Boyle'a oraz Alexa Garlanda.
W pamięci historycznej zakorzenił się jako szczery Czech, patriota. Wojsko było jego domem i rodziną. Mieścił się w idei czeskiego mesjanizmu, narodu, który został wybrany przez Pana, aby naprawił chrześcijaństwo i pokonał Antychrysta
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Z dramatów osobistych i zawirowań historii potrafiła wyjść obronną ręką. Jako projektantka tkanin przyczyniła się do wypromowania polskiego wzornictwa w latach międzywojennych. Warto przypominać dorobek Wandy Kosseckiej. 13 grudnia minęło 69 lat od jej śmierci.
Generał chciał zniweczyć plany kontrrewolucji w całym bloku socjalistycznym. W tej sytuacji praworządność schodziła na dalszy plan. Ważniejszy był efekt.
#MeToo? Cieszy mnie, że zmieniają się relacje na planie, że ludzie starają się nie przekraczać granic. Hamują też agresję, chamstwo. Ograniczają niestosowne teksty - mówi Gabriela Muskała, reżyserka, scenarzystka, aktorka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas