C.k. – zwątpienie i dezercje

Wiosną 1915 r. państwa centralne przezywały trudny okres. Na froncie zachodnim zapanowała stagnacja. Niemcy nie zdobyli Paryża i nie mieli na to widoków, natomiast ofensywy alianckie załamywały się przy dużych stratach nacierających. Na froncie wschodnim co prawda dwukrotnie wyparto Rosjan z Prus Wschodnich i zajęto zachodnią część Królestwa Polskiego, ale sytuacja w Galicji wyglądała o wiele gorzej

Publikacja: 12.10.2007 19:44

C.k. – zwątpienie i dezercje

Foto: SPINKA

Rosjanie opanowali jej wschodnią część i połowę zachodniej. W ich rękach znalazł się Lwów. W marcu 1915 r. skapitulowała twierdza Przemyśl. Rosjanie wzmogli napór na przełęcze karpackie, chcąc wyjść na Nizinę Węgierską. Front w Karpatach zaczął pękać. W kilku miejscach oddziałom carskim udało się przedostać na południowe stoki głównego wododziału. Co gorsza, wiele wskazywało na to, że Włochy i Rumunia tylko czekają na dogodny moment, aby uderzyć na Monarchię Naddunajską, co mogło doprowadzić do jej upadku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama