Królewska stolica

Filip II August był rodowitym paryżaninem, a jarmarczni śpiewacy czy żonglerzy zwali go nawet „królem Paryża”. Rezydował w pałacu położonym na wyspie Cité, w pobliżu dzielnicy arcybiskupiej i katedry Notre Dame, której budowa ruszyła dwa lata przed jego urodzeniem.

Publikacja: 18.04.2008 14:00

Królewska stolica

Foto: Leemage/East News

Dochodząca do 200 tys. mieszkańców metropolia kipiała życiem po obu brzegach Sekwany: na prawym biło jej gospodarcze serce (skupione wokół zbudowanych wówczas Hal i portu Gre` ve), na lewym zaś mieściła się większość szkół. Rozwój miasta położonego na szlakach wodnych prowadzących do Burgundii i Normandii oraz skrzyżowaniu dróg do Orleanu, Flandrii i słynnych jarmarków w Szampanii, przebiegał spontanicznie i bezplanowo. Dopiero w 1190 roku, tuż przed wyruszeniem na krucjatę, Filip kazał otoczyć murem dzielnicę handlową. Od 1204 roku wieża Luwru broniła przeprawy przez Sekwanę, a pięć lat później zaczęły powstawać mury strzegące przyszłej Dzielnicy Łacińskiej. Założyciel Sorbony Robert de Sorbon miał wówczas osiem lat. Porządki w paryskiej urbanistyce sprawiły, że bezładnie rozrzucone przedmieścia rozciągać się miały teraz wokół dwóch głównych osi – wybrukowanych na rozkaz króla dróg Saint-Denis i Saint-Martin.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama