Reklama
Rozwiń

Cuda domu brandenburskiego

Fryderyk był zdruzgotany rozmiarami klęski. Po krwawej batalii zostało mu niewiele ponad 3 tys. żołnierzy. „Wszystko stracone (...) Żegnajcie” – pisał w depresyjnym tonie do Berlina.

Publikacja: 29.08.2008 11:17

Cuda domu brandenburskiego

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Sałtykow bardzo dobrze rozegrał bitwę, rozsądnie zarządzając swoimi siłami. Zdając sobie sprawę z talentów Fryderyka, ograniczył jego pole manewru i zmusił do walki w trudnym terenie.

Zrobił wszystko, aby nie dać się pobić, ale prawie nic, by wykorzystać wielkie zwycięstwo. Wkrótce mimo protestów Austriaków wycofał się do Wielkopolski, tłumacząc się brakiem zaopatrzenia. Zaskoczony takim obrotem spraw Fryderyk określił tę sytuację „cudem domu brandenburskiego” i z nową energią przystąpił do planowania kolejnego roku wojny. Kampania 1760 roku przyniosła dwie wielkie bitwy: pod Legnicą i Torgawą. Kolejne zwycięstwa Fryderyka nie mogły już jednak przesłonić tragicznej sytuacji Prus. Zasoby państwa były wyczerpane. W szóstym roku wojny (1761) król tylko markował walkę, unikając walnych bitew. Ale znowu miał szczęście. 5 stycznia 1762 roku zdarzył się kolejny „cud domu brandenburskiego”. Śmierć carycy Elżbiety, zaprzysięgłej przeciwniczki Fryderyka, spowodowała wycofanie się Rosji z wojny. Wkrótce w ślady Rosjan poszła Szwecja. Francja zmagająca się z Anglią nie stanowiła poważnego zagrożenia. Z liczących się przeciwników na placu boju pozostała już tylko Austria, w której poza Marią Teresą chyba nikt nie chciał kontynuować wojny. Ostatecznie 15 lutego 1763 roku podpisano pokój w Hubertsburgu, na mocy którego Śląsk pozostał w rękach Hohenzollernów. Fryderyk Wielki zrealizował zaś swój wielki cel – Prusy wywalczyły sobie miejsce w gronie europejskich mocarstw. Wkrótce boleśnie przekonała się o tym Rzeczpospolita.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego