25 listopada 1411 r. chorągwie zdobyte na Krzyżakach zostały złożone przy grobie św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Tam więc rozpoczęła się i znalazła symboliczne zakończenie wyprawa o niezwykłym znaczeniu militarnym i politycznym (choć politycznie do końca niewykorzystana), przez wieki traktowana jako szczytowe osiągnięcie polskiego oręża i przywoływana w walce o zachowanie polskości.
[i][link=http://www.rp.pl/temat/468328.html] Czytaj dodatek specjalny "Rz"[/link] [/i]
Dziś, po 600 latach, jesteśmy w szczęśliwej sytuacji. Nie musimy używać pamięci o Grunwaldzie dla obrony tożsamości narodowej. Nie ma też potrzeby, aby średniowieczny konflikt rzutował na sytuację współczesną czy ożywiał dawne antypatie. Nie znaczy to, że pamięć o Grunwaldzie czy patriotyzm nie są nam dziś potrzebne. Wręcz przeciwnie, powinny stanowić ważny element współczesnej świadomości, a szczególnie edukacji młodego pokolenia. Temu właśnie ma służyć projekt „Grunwald 2010”, przygotowany przez Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z kilkoma instytucjami, obejmujący liczne wydarzenia ekspozycyjne, artystyczne i edukacyjne.
Jego trzonem jest wielka wystawa historyczna „Na znak świetnego zwycięstwa”, przygotowana pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma zaprezentować tradycję zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic, od średniowiecza do współczesności. Wśród eksponatów znajdą się m.in. trofea zdobyte podczas wojen z Krzyżakami i rozdzielone przez króla Władysława Jagiełłę pomiędzy różne kościoły w Polsce, rekonstrukcje chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem, wiszących kiedyś przy ołtarzu św. Stanisława w katedrze na Wawelu, gigantyczny, a niemal nieznany obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego z roku 1910 sprowadzony z Muzeum Historycznego we Lwowie i poddany na Wawelu konserwacji oraz pamiątki związane z obchodami 500-lecia zwycięstwa w roku 1910. Otwarcie wystawy nastąpi w wigilię rocznicy bitwy 14 lipca 2010 r.
Wydarzeniem bez precedensu w działalności instytucji muzealnych w Polsce jest ogólnopolski konkurs kompozytorski „Wawel: musica festiva, w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. Jego zadaniem jest zainicjowanie powstania utworu muzycznego upamiętniającego rocznicę. Funkcję przewodniczącego jury konkursu przyjął wybitny polski kompozytor prof. Henryk Mikołaj Górecki. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w maju 2010 r., a ogłoszenie wyników i prawykonanie nagrodzonych utworów nastąpi 15 lipca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Koncert, w trakcie którego zostanie wykonana także II Symfonia „Kopernikowska” Henryka Mikołaja Góreckiego, będzie zarejestrowany i wydany na płycie DVD.