Na znak świetnego zwycięstwa

8 maja roku 1410 r. Władysław Jagiełło wyruszył z Wawelu na wojenny pochód, który miał go zaprowadzić pod Grunwald. 15 lipca 1410 r. stoczono sławną bitwę.

Aktualizacja: 29.04.2010 08:46 Publikacja: 28.04.2010 17:21

Zamek Królewski na Wawelu, strona wschodnia

Zamek Królewski na Wawelu, strona wschodnia

Foto: Rzeczpospolita, Stanisław Michta Stanisław Michta

Red

25 listopada 1411 r. chorągwie zdobyte na Krzyżakach zostały złożone przy grobie św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Tam więc rozpoczęła się i znalazła symboliczne zakończenie wyprawa o niezwykłym znaczeniu militarnym i politycznym (choć politycznie do końca niewykorzystana), przez wieki traktowana jako szczytowe osiągnięcie polskiego oręża i przywoływana w walce o zachowanie polskości.

[i][link=http://www.rp.pl/temat/468328.html] Czytaj dodatek specjalny "Rz"[/link] [/i]

Dziś, po 600 latach, jesteśmy w szczęśliwej sytuacji. Nie musimy używać pamięci o Grunwaldzie dla obrony tożsamości narodowej. Nie ma też potrzeby, aby średniowieczny konflikt rzutował na sytuację współczesną czy ożywiał dawne antypatie. Nie znaczy to, że pamięć o Grunwaldzie czy patriotyzm nie są nam dziś potrzebne. Wręcz przeciwnie, powinny stanowić ważny element współczesnej świadomości, a szczególnie edukacji młodego pokolenia. Temu właśnie ma służyć projekt „Grunwald 2010”, przygotowany przez Zamek Królewski na Wawelu we współpracy z kilkoma instytucjami, obejmujący liczne wydarzenia ekspozycyjne, artystyczne i edukacyjne.

Jego trzonem jest wielka wystawa historyczna „Na znak świetnego zwycięstwa”, przygotowana pod patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ma zaprezentować tradycję zwycięstwa grunwaldzkiego i jego kolejnych rocznic, od średniowiecza do współczesności. Wśród eksponatów znajdą się m.in. trofea zdobyte podczas wojen z Krzyżakami i rozdzielone przez króla Władysława Jagiełłę pomiędzy różne kościoły w Polsce, rekonstrukcje chorągwi krzyżackich zdobytych pod Grunwaldem, wiszących kiedyś przy ołtarzu św. Stanisława w katedrze na Wawelu, gigantyczny, a niemal nieznany obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego z roku 1910 sprowadzony z Muzeum Historycznego we Lwowie i poddany na Wawelu konserwacji oraz pamiątki związane z obchodami 500-lecia zwycięstwa w roku 1910. Otwarcie wystawy nastąpi w wigilię rocznicy bitwy 14 lipca 2010 r.

Wydarzeniem bez precedensu w działalności instytucji muzealnych w Polsce jest ogólnopolski konkurs kompozytorski „Wawel: musica festiva, w 600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. Jego zadaniem jest zainicjowanie powstania utworu muzycznego upamiętniającego rocznicę. Funkcję przewodniczącego jury konkursu przyjął wybitny polski kompozytor prof. Henryk Mikołaj Górecki. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w maju 2010 r., a ogłoszenie wyników i prawykonanie nagrodzonych utworów nastąpi 15 lipca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Koncert, w trakcie którego zostanie wykonana także II Symfonia „Kopernikowska” Henryka Mikołaja Góreckiego, będzie zarejestrowany i wydany na płycie DVD.

Zamek Królewski na Wawelu wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest też współorganizatorem międzynarodowej sesji naukowej na temat Grunwaldu, planowanej na wrzesień bieżącego roku.

Szeroką ofertę współtworzenia obchodów kierujemy do młodzieży. Ogólnopolski konkurs na komiks inspirowany bitwą grunwaldzką (partner: Wydawnictwo Egmont Polska) jest skierowany do amatorów i profesjonalistów między 16. a 26. rokiem życia zamieszkałych w Polsce. Dla młodzieży klas IV – VI szkół podstawowych regionu krakowskiego przygotowaliśmy konkurs plastyczny na projekt znaczka pocztowego – 600. rocznica bitwy pod Grunwaldem; dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych dzielnicy Podgórze – konkurs wiedzy historycznej „Od Grunwaldu do hołdu pruskiego” (we współpracy z Podgórską Biblioteką Publiczną), a dla uczniów gimnazjów i szkół średnich województwa małopolskiego – konkurs na ulotkę, jaka mogłaby się ukazać 16 lipca 1410 r. dla upamiętnienia zwycięstwa grunwaldzkiego.

Liczymy na zainteresowanie proponowanymi przez nas wydarzeniami. Program „Grunwald 2010” jest przygotowywany z wielkim nakładem sił i środków, z pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Sejmiku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Krakowa oraz sponsorów prywatnych. Chcielibyśmy, aby nasz projekt przyczynił się do poszerzenia edukacji historycznej, ale mamy też nadzieję, że będzie długo pamiętany, podobnie jak wielkie obchody z roku 1910. Już dziś zapraszamy zainteresowanych do wzięcia udziału w wydarzeniach grunwaldzkich.

[ramka]

[b]Kalendarium „Grunwald 2010”[/b]

[srodtytul]LIPIEC[/srodtytul]

15 VII – Otwarcie dla publiczności wystawy jubileuszowej „Na znak świetnego zwycięstwa”

15 VII – Koncert w 600. rocznicę bitwy pod Grunwaldem, ogłoszenie zwycięzcy konkursu kompozytorskiego „Wawel: musica festiva”

15 VII – Finał ogólnopolskiego konkursu na komiks „Z Wawelu pod Grunwald”

[srodtytul]WRZESIEŃ[/srodtytul]

30 IX – Zamknięcie wystawy „Na znak świetnego zwycięstwa”

Ogłoszenie małopolskiego konkursu na ulotkę (wolant)

23, 24 IX – Sesja naukowa. Organizator: Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, partner: Zamek Królewski na Wawelu

23 IX – Zamek Królewski na Wawelu, 24 IX – UJ

[srodtytul]lipiec – wrzesień[/srodtytul]

Działania edukacyjne: zwiedzanie z kuratorami, wykłady, zajęcia interaktywne dla rodzin

Szczegóły na

[link=http://www.wawel.krakow.pl]www.wawel.krakow.pl[/link][/ramka]

25 listopada 1411 r. chorągwie zdobyte na Krzyżakach zostały złożone przy grobie św. Stanisława w katedrze na Wawelu. Tam więc rozpoczęła się i znalazła symboliczne zakończenie wyprawa o niezwykłym znaczeniu militarnym i politycznym (choć politycznie do końca niewykorzystana), przez wieki traktowana jako szczytowe osiągnięcie polskiego oręża i przywoływana w walce o zachowanie polskości.

[i][link=http://www.rp.pl/temat/468328.html] Czytaj dodatek specjalny "Rz"[/link] [/i]

Pozostało 90% artykułu
Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska