Trzydzieści lat, jakie minęło od pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce w 1989 roku, które zapoczątkowały przełom ustrojowy w bloku sowieckim, to dobry moment na to, by dokonać bilansu transformacyjnych sukcesów i porażek. Bezkrwawy przełom, jaki dokonał się w Polsce, i zapoczątkował zmiany w Europie Wschodniej, budzi podziw większości komentatorów na świecie. Dziś warto pochylić się nad ceną tamtego sukcesu. Zadania tego podjęli się organizatorzy konferencji „Państwo polskie po trzydziestu latach – ewolucja ustroju", która 24–25 czerwca odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Na dwudniową konferencję złoży się osiem sesji. Każda zawiera dwie 20-minutowe prezentacje oraz część dyskusyjną.

Konferencję otworzą sesje obejmujące stan władzy sądowniczej, ustawodawczej (legislacja) i wykonawczej (administracja). Następne sesje będą poświęcone: samorządowi regionalnemu i lokalnemu, partiom i ruchom politycznym oraz przemianom ustroju społeczno-gospodarczego. Swoje referaty podczas konferencji zaprezentują m.in. prof. Antoni Z. Kamiński, prof. Grażyna Skąpska, prof. Jan Winczorek.

Konferencję organizują Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. „Rzeczpospolita" jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Szczegółowy program konferencji na stronie: www.ipsir.uw.edu.pl