Reklama
Rozwiń

Powstańcy do Panteonu Żołnierzy Polski Walczącej

W Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej pochowane zostaną szczątki dwójki wyjątkowych powstańców – dr Marii Rondomańskiej oraz prof. Janusza Przemienieckiego.

Aktualizacja: 03.07.2019 22:11 Publikacja: 03.07.2019 18:37

Powstańcy do Panteonu Żołnierzy Polski Walczącej

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Pogrzeb dr Marii Rondomańskiej zaplanowany został na 3 sierpnia, tego dnia o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego odbędzie się msza żałobna. Z kolei ponowny pochówek Janusza Przemienieckiego zaplanowany jest na 5 sierpnia.

Uroczystości te odbędą się z udziałem asysty wojskowej, obydwoje spoczną w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym Powązki w Warszawie. W sprowadzeniu szczątków tych osób z Belgii i USA pomaga Muzeum Powstania Warszawskiego, a uroczystości są związane z obchodami 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego.

Maria Rondomańska, ps. Jutrzenka, w czasie wojny uczęszczała do szkoły medycznej, a jej matka pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej i działała w Armii Krajowej. Jej ojciec – major Wojska Polskiego i lekarz – został zamordowany przez Sowietów w Katyniu.

W konspiracji Maria Randomańska była posłańcem, pomagała w produkcji dokumentów legalizacyjnych dla członków ruchu oporu i osób ukrywających się. W powstaniu warszawskim była sanitariuszką w punkcie opatrunkowym przy Al. Ujazdowskich.

Po jego upadku trafiła do niemieckich obozów jenieckich Altengrabow i Oberlanger. Po wyzwoleniu tego ostatniego obozu przez wojska gen. Stanisława Maczka pozostała na emigracji, najpierw w Anglii, następnie w Belgii.

Ukończyła studia medyczne i pracowała w różnych szpitalach, współpracowała też z belgijskim Czerwonym Krzyżem i organizacją Lekarze bez Granic. Była zaangażowana w działalność polonijną, a także niesienie pomocy dla opozycji demokratycznej w PRL.

Janusz Przemieniecki pochodził z patriotycznej rodziny. Jego ojciec Leon podczas pierwszej wojny światowej był członkiem POW i brał udział w wojnie w 1920 roku. 17 października 1939 roku razem z innymi nauczycielami z powiatu lipnowskiego został aresztowany przez gestapo. Zmarł w 1940 roku w obozie Hohenbruch. Jego siostra Stanisława zginęła w powstaniu 26 sierpnia 1944 r.

Janusz Przemieniecki, ps. Marian, w konspiracji był łącznikiem, a w powstaniu walczył głównie na Mokotowie w pułku „Baszta" batalionie „Bałtyk", kompanii B-2. Po jego upadku został osadzony w stalagach na terenie Niemiec i Austrii.

Po wyzwoleniu kontynuował służbę w armii brytyjskiej. Podjął studia i został inżynierem lotnictwa. Pracował w Bristol Aeroplane Company. Był odpowiedzialny za konstrukcje wielu nowych samolotów, w tym myśliwca Bristol 188, przekraczającego trzykrotnie prędkość dźwięku. Zaproszono go do USA. W październiku 1961 roku został profesorem Instytutu Technologicznego Amerykańskich Sił Powietrznych, gdzie pracował 34 lata. Był m.in. rektorem tej uczelni.

Opublikował wiele prac naukowych z zakresu aeronautyki, astronautyki i obrony narodowej. Odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu i analizie elementów kadłuba i skrzydeł samolotu Concorde.

Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym z rąk prezydenta USA Ronalda Reagana, a także m.in. doktoraty honoris causa Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Muzeum Powstania Warszawskiego na swojej stronie 1944.pl opublikowało właśnie szczegółowy program obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania.

Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowany jest m.in. koncert „Powstawanie" (27 lipca) z udziałem m.in. Wojciecha Waglewskiego, spektakl teatralny, gra miejska, wystawa, a także zlot harcerski. 1 sierpnia na pl. Piłsudskiego odbędzie się wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń