ZOMO wraca na ulice. Na chwilę

Historia. Świece pamięci zapłoną w polskich domach na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego. W sobotę 33. rocznica jego wprowadzenia.

Publikacja: 11.12.2014 01:01

ZOMO wraca na ulice. Na chwilę

Foto: Fotorzepa, Wojciech Nieśpiałowski

Już w nocy z piątku na sobotę organizacje niepodległościowe przeprowadzą tradycyjną manifestację. Zazwyczaj odbywała się ona pod domem generała Wojciecha Jaruzelskiego, ale ponieważ zmarł, demonstranci staną w tym roku przed domem generała Czesława Kiszczaka, byłego szefa MSW w rządzie PRL.

Oprócz tego w stolicy odbędą się różne imprezy nawiązujące do historii sprzed lat. W nocy z piątku na sobotę 20 kin sieci Cinema City w całej Polsce zorganizuje maratony filmowe. Pokazane zostaną filmy nawiązujące do tamtych wydarzeń: „Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego, „Popiełuszko. Wolność jest w nas" Rafała Wieczyńskiego oraz „80 milionów" Waldemara Krzystka. Bezpłatne bilety na maraton można dostać w siedzibach IPN oraz kinach (listę można znaleźć na stronie www.pamiec.pl/13grudnia).

ZOMO wróci na ulice polskich miast, m.in. stolicy, Wrocławia, Krakowa. – Tegoroczny program obchodów rocznicy wypełniony jest wydarzeniami, które mają pokazać młodym, jak wiele zmieniło się w Polsce, i uzmysłowić ogrom pracy, który muszą wykonać, by stworzyć dobrze funkcjonujące społeczeństwo obywatelskie – mówi Maciej Górski, rzecznik Akcji Młodzi Pamiętają, która jest współorganizatorem imprez rocznicowych.

W stolicy całodzienny happening odbędzie się na placu przed stacją metra Centrum. Stanie tam transporter opancerzony SKOT, wolontariusze w strojach ZOMO czy słynne koksowniki, a o godz. 18.30 Kamil Pawlicki przypomni twórczość Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego. Po ulicach stolicy będzie jeździł zabytkowy Ikarus, w którym zostaną pokazane zdjęcia sprzed 33 lat, a na Przystanku Historia IPN przy ul. Marszałkowskiej odbędzie się koncert bardów stanu wojennego.

We Wrocławiu w Centrum Edukacji Historycznej Konspira przy pl. Solnym odbędą się spotkania z ludźmi, którzy opowiedzą o stanie wojennym, a później koncert Radosława Książka i wykład dr. Kamila Dworaczka „Stan wojenny na Dolnym Śląsku".

W Lublinie inscenizacja historyczna zacznie się na pl. Litewskim w samo południe, a w poniedziałek odbędzie się tam konferencja „13 grudnia – 33 lata później – w relacjach świadków". Tego samego dnia na KUL koncert Leszka Czajkowskiego.

Punktem kulminacyjnym sobotnich obchodów będzie o godz. 19.30 akcja „Zapal Światło Wolności".

– Każdy powinien taki gest wykonać wobec ofiar stanu wojennego – mówi Andrzej Arseniuk, rzecznik IPN.

W Warszawie wielkie Światło Wolności rozbłyśnie na fasadzie kościoła św. Stanisława.

– Dobrze, że młodzi ludzie organizują te obchody, bo pewne nauki z przeszłości są ważne dla teraźniejszości czy przyszłości. Po stanie wojennym pozostało wciąż aktualne pytanie: czy można używać siły do rozwiązywania wielkich konfliktów społecznych, tak jak to zrobiono w 1981 roku – mówi prof. Antoni Dudek z IPN. I dodaje, że na razie nie musimy na nie odpowiadać, bo nie ma takiego zagrożenia. – Ale za pięć–dziesięć lat znów może się pojawić jakiś generał, który będzie chciał wybrać mniejsze zło – dodaje prof. Dudek.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście