Aktualizacja: 24.10.2015 17:04 Publikacja: 24.10.2015 14:13
Pieter Bruegel „Wojna karnawału z postem”
Foto: Domena Publiczna
W mailu, jaki otrzymała autorka publikowanego kilka dni temu w „Rzeczpospolitej” głośnego tekstu o losach zrabowanych w Krakowie dzieł sztuki, Horst von Waechter pisze: „Miałoby sens, gdybyście Państwo przekazali mi podpisaną przez moją matkę w 1939 r. listę obiektów [zabranych] z muzeum w Krakowie, żebym mógł sprawdzić ją razem z moimi krewnymi”.
W tekście „Czwarty jeniec: polski Bruegel” ujawniliśmy historię Otto von Waechtera, komendanta dystryktu krakowskiego w 1939 r., którego żona Charlotte zarekwirowała dużą część zbiorów Muzeum Narodowego, a także kolekcji prywatnych, w Krakowie.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Prezydent Austrii Alexander van der Bellen zaprzysiągł w poniedziałek nowy austriacki rząd, kończąc pięciomiesięczny impas do jakiego doszło po wyborach z 29 września 2024 roku. W skład rządu nie weszła zwycięska w wyborach Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ).
111 klauzul niedozwolonych znalazło się w warunkach podróżowania Wizz Aira - stwierdził Sąd Najwyższy w Austrii. Przewoźnik uznał decyzję i obiecał, że wprowadzi poprawki.
Wygląda na to, że w pięć miesięcy po wyborach Austria może mieć wkrótce nowy rząd. W dodatku bez udziału prawicowych populistów z FPÖ, największego ugrupowania na scenie politycznej.
W Austrii nie powiodła się właśnie próba utworzenia rządu z prawicowymi populistami z Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ) z Herbertem Kicklem na czele. O takiej okazji marzy AfD, mając nadzieję na przejęcie w Niemczech władzy.
Sprzedaż luksusowych, dobrze prosperujących hoteli to rzadkość. Jednak w tej sytuacji transakcja sprzedaży jest próbą wyjścia z trudnej sytuacji, w której znalazł się właściciel nieruchomości. O transakcji – i jej kulisach – informuje Bloomberg.
Co prawda holding Coral Travel działa w Austrii już od kilku lat, ale zamierza teraz wzmocnić swoją obecność. Firma otworzyła tam nowy oddział, który zasilili specjaliści od marketingu i sprzedaży.
Możliwe, że do austriackiego rządu wejdzie FPÖ, które od lat zapowiada zniesienie opłat za CO2. W Niemczech słychać podobne głosy. Czy UE czeka przełom w polityce klimatycznej?
Unia Europejska prawie uniezależniła się od rosyjskiego gazu. Ale cena zerwania energetycznych więzów z Rosją jest wysoka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas