Fundacja From The Depths od niemal dwóch lat wyszukuje, opisuje, a następnie przenosi na cmentarze nagrobne stelle, które po wojnie były wykorzystywane jako materiał budowlany. Projektowi nadała nazwę „Matzeva".
Teraz przygotowała scenariusz lekcji dla licealistów, z którego niebawem będą mogli skorzystać nauczyciele. Pakiet edukacyjny o macewach powstał we współpracy z naukowcami Uniwersytetu w Harvardzie, Uniwersytetu w Londynie, a towarzyszące mu wideo przygotowali studenci KUL.
– Niedawno odbyła się prezentacja programu w kilku szkołach, m.in. w Inowrocławiu i Nowym Sączu, na wiosnę będzie dostępny dla wszystkich chętnych online – mówi Lena Klaudel z Fundacji From The Depths.
Jak podkreśla Jonny Daniels, pomysłodawca projektu, powstanie programu wynika z ogromnego zainteresowania młodego pokolenia polsko-żydowskim dziedzictwem historycznym. Jego zdaniem organizacja lekcji o macewach może przybliżyć młodzieży historię lokalnej wspólnoty, która istniała wiele lat temu.
– Nauczyciele otrzymają zestaw narzędzi pozwalający poznać historię Żydów, którzy mieszkali w danej miejscowości. Pakiet edukacyjny będzie zawierał źródła historyczne i etnograficzne. Zachęcamy uczniów do odnalezienia miejsca, gdzie znajdował się cmentarz żydowski, zbierania relacji od starszych osób. Pakiet pozwoli na odczytanie napisów na macewach, sprawdzenie, co oznaczają znajdujące się na nich symbole. Po odczytaniu nazwisk zmarłych być może młodzież pozna odpowiedź na pytanie, czy w ich miejscowości mieszkali np. chasydzi, czy był rabin, a może rodzice przyszłych gwiazd Hollywood – tłumaczy Lena Klaudel.