Reklama
Rozwiń

Zdjęcie, które podzieliło naukę

Tego dnia technika epoki nowożytnej po raz pierwszy w historii spotkała się z nieuchwytnym światem ducha. Było to wydarzenie o prawdziwie transcendentalnym charakterze. Łacińskie słowo „transcendere” oznacza bowiem „wychodzenie poza granice”. Nikt się jednak nie spodziewał, jak niezwykła granica zostanie przekroczona.

Aktualizacja: 27.05.2021 23:40 Publikacja: 27.05.2021 13:52

Zdjęcia Całunu Turyńskiego wykonane przez Secondo Pię w 1898 r. wykazały zadziwiającą cechę wizerunk

Zdjęcia Całunu Turyńskiego wykonane przez Secondo Pię w 1898 r. wykazały zadziwiającą cechę wizerunku: dopiero obraz negatywowy uwidacznia trójwymiarową głębię i szczegóły postaci z Całunu

Foto: The Picture Art Collection / Alamy Stock Photo/be&w

25 maja 1898 r. (niektóre źródła podają datę 28 maja) 43-letni włoski adwokat i fotograf amator Secondo Pia wszedł do ciemnej Kaplicy Świętego Całunu (La Cappella della Sacra Sindone) w turyńskiej katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Jako pierwszy w historii otrzymał od metropolity Turynu, kardynała Agostina Richelmy, pozwolenie na zrobienie zdjęcia płótna uznawanego przez część katolików za płótno pogrzebowe, w które owinięto ciało Jezusa Chrystusa po jego męczeńskiej śmierci na krzyżu.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego