Rocznica reformacji: Efekt Marcina Lutra

W 2017 roku Niemcy obchodzą z wielkim rozmachem rocznicę reformacji. Nawiązuje do niej wiele wydarzeń, przypominających o tym, że 500 lat temu Marcin Luter sformułował swoje tezy i przybił do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze.

Aktualizacja: 29.01.2017 15:04 Publikacja: 29.01.2017 14:57

Rocznica reformacji: Efekt Marcina Lutra

Foto: materiały prasowe

W Berlinie, Eisenach oraz w Wittenberdze – mieście Lutra - otwarte zostaną trzy największe narodowe wystawy, podejmujące różne wątki dotyczące wpływu reformacji na życie ludzi, rozwój religii i sztuki.

Gigantyczną wystawę w Berlinie „Efekt Lutra. 500 lat protestantyzmu na świecie” („Der Luthereffekt” 12 kwietnia - 5 listopada) zapowiada Niemieckie Muzeum Historyczne. Zorganizuje ją jednak nie we w własnej siedzibie, ale na trzech tysiącach metrów kwadratowych znanej galerii Martin Gropius Bau. Wystawa pokaże wpływ protestantyzmu na religię i kulturę od XVI wieku do współczesności. Nie tylko w Niemczech, ale również w innych krajach europejskich oraz w Ameryce, Korei czy Tanzanii.

Po raz pierwszy wystawa przedstawi globalną różnorodność, wpływy historyczne, jak i potencjał międzykulturowych konfliktów, poszukując śladów protestantyzmu także w innych wyznaniach. Znajdą się na niej unikatowe eksponaty z niemieckich i międzynarodowych kolekcji.

Na zamku Wartburg w Eisenach będzie można zobaczyć ekspozycję „Luter i Niemcy” (4 maja - 5 listopada). Poświęcona będzie ona temu, w jaki sposób każda epoka w niemieckiej historii ukształtowała swój własny obraz Marcina Lutra.

Wartburg to jedno z historycznych miejsc związanych z życiem Marcina Lutra. Znalazł on tu schronienie, gdy po obradach parlamentu Rzeszy w Wormacji (1521 rok) został  potępiony i objęty ekskomuniką. To tu Luter dokonał przekładu Nowego Testamentu na język niemiecki – jego przekład stał się podstawą rozwoju jednolitego pisanego języka niemieckiego.

Natomiast Wittenberga zapowiada ekspozycję „Luter! 95 osób – 95 skarbów“ w  Collegium Augusteum (13 maja - 5 listopada). Pierwsza jej część przybliży wpływy reformacji na pisarzy, artystów i filozofów od XVI do XXI wieku, m.in. na Johanna Wolfganga  Goethego, Edwarda Muncha czy Astrid Lindgren. Druga część to opowieść o Marcinie Lutrze zaprezentowana poprzez 95 obiekty, wśród których znajdzie się m.in. jego prywatna Biblia i własnoręcznie sporządzony testament z 1542 roku.

Oczywiście można także wyruszyć szlakiem Lutra, ilustrującymi różne etapy jego życia, a prowadzącym  przez Wittenbergę, Eisleben, Mansfeld, Torgau, Schmalkalden, zamek Wartburg w Eisenach, Erfurt, Augsburg, Coburg, Wormację i Heidelberg. Każde z tych miast oferuje bogaty program kulturalny, obejmujący wystawy, jak i wydarzenia muzyczne.

Po miejscach związanych z Lutrem prowadzi też promocyjna podróż wirtualna. W sześciu  filmach wykonanych w technologii 360 stopni (do oglądania przez okulary wirtualnej rzeczywistości) skonstruowany z klocków Playmobil Luter oprowadza  nas po wybranych miejscach ze swego życia.

Więcej informacji na stronach: www.3xhammer.de, www.germany.travel

Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska