W Berlinie, Eisenach oraz w Wittenberdze – mieście Lutra - otwarte zostaną trzy największe narodowe wystawy, podejmujące różne wątki dotyczące wpływu reformacji na życie ludzi, rozwój religii i sztuki.
Gigantyczną wystawę w Berlinie „Efekt Lutra. 500 lat protestantyzmu na świecie” („Der Luthereffekt” 12 kwietnia - 5 listopada) zapowiada Niemieckie Muzeum Historyczne. Zorganizuje ją jednak nie we w własnej siedzibie, ale na trzech tysiącach metrów kwadratowych znanej galerii Martin Gropius Bau. Wystawa pokaże wpływ protestantyzmu na religię i kulturę od XVI wieku do współczesności. Nie tylko w Niemczech, ale również w innych krajach europejskich oraz w Ameryce, Korei czy Tanzanii.
Po raz pierwszy wystawa przedstawi globalną różnorodność, wpływy historyczne, jak i potencjał międzykulturowych konfliktów, poszukując śladów protestantyzmu także w innych wyznaniach. Znajdą się na niej unikatowe eksponaty z niemieckich i międzynarodowych kolekcji.
Na zamku Wartburg w Eisenach będzie można zobaczyć ekspozycję „Luter i Niemcy” (4 maja - 5 listopada). Poświęcona będzie ona temu, w jaki sposób każda epoka w niemieckiej historii ukształtowała swój własny obraz Marcina Lutra.
Wartburg to jedno z historycznych miejsc związanych z życiem Marcina Lutra. Znalazł on tu schronienie, gdy po obradach parlamentu Rzeszy w Wormacji (1521 rok) został potępiony i objęty ekskomuniką. To tu Luter dokonał przekładu Nowego Testamentu na język niemiecki – jego przekład stał się podstawą rozwoju jednolitego pisanego języka niemieckiego.