Na początku XXI wieku raporty WHO informowały, że wskutek chorób spowodowanych paleniem lub żuciem tytoniu rocznie umierało 4 mln osób. W ostatniej dekadzie te straszne statystyki wzrosły dwukrotnie.
Nie jest kwestią przypadku, że na Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu wybrano datę 16 listopada. Tego bowiem dnia w 1492 roku po raz pierwszy w zapiskach wyprawy Krzysztofa Kolumba wspomniano o tej dziwnej roślinie, której zrolowane i wysuszone liście palili karaibscy tubylcy.
Zwyczaj pana Nicota
Początkowo tytoń nie przypadł do gustu członkom wyprawy Krzysztofa Kolumba. Wdychanie śmierdzącego dymu uznali za przejaw barbarzyństwa i głupoty. O jakże dobrze byłoby dla potomnych, gdyby ten pogląd utrzymał się do dzisiaj. Niestety, w 1559 roku na dwór portugalski przybył nowy francuski ambasador Jean Nicot Sieur de Villemain, który bardzo zainteresował się roślinami sprowadzanymi przez Portugalczyków z ich kolonii w Nowym Świecie. Jedna roślina zwróciła jego szczególną uwagę. Przywieziono ją z Peru, gdzie nazywano ją Petun. Podobno Indianie przykładali ją jako okład do wrzodziejących ran. Interesujący się medycyną Nicot postanowił wypróbować ją we francuskim szpitalu, a jej nasiona wysłał w prezencie dla królowej matki Katarzyny Medycejskiej.
Okłady z liści tej rośliny rzeczywiście zdawały się być bardzo skuteczne na zmiany wrzodowe skóry. Ale czy mogły także wspomagać procesy leczenia i gojenia od „wewnątrz”? Pierwsze próby zjedzenia liści zakończyły się ciężki zatruciami. Wyrzucono więc liście na śmietnik. Jak to jednak bywa w historii, przypadek musiał sprawić, że ktoś podniósł wyschnięte liście, starł je na proszek i szczyptę wciągnął nosem. Niektórzy uważają, że był to sam wspomniany pan ambasador Jean Nicot. Okazało się, że czynność ta nie tylko sprawiała mu przyjemność, ale też „rozjaśniała” umysł.
I to od jego nazwiska nazwano wciąganie nosem szczypty tabaki „zwyczajem Nicota”. Zwyczaj ten bardzo rozpowszechnił się wśród francuskiej arystokracji, która zaraziła nim swoich krewnych we wszystkich krajach Europy.