Kolumb zidentyfikowany, ale nadal niewiele wiemy o jego pochodzeniu

Najnowsze badania genetyczne szczątków Krzysztofa Kolumba przeprowadzone przez naukowców hiszpańskich wskazują, że słynny żeglarz jest pochowany w Sewilli i z dużym prawdopodobieństwem pochodził z rodziny hiszpańskich Żydów.

Publikacja: 14.10.2024 20:09

Śmierć Krzysztofa Kolumba w Valladolid- litografia wydawnictwa L. Prang & Co. z 1893 r.

Śmierć Kolumba

Śmierć Krzysztofa Kolumba w Valladolid- litografia wydawnictwa L. Prang & Co. z 1893 r.

Foto: Wikimedia Commons

Istnieje 25 sprzecznych teorii na temat pochodzenia człowieka, który przedstawiał się jako Krzysztof Kolumb. Sam opisałem kilka lat temu na łamach miesięcznika „Uważam Rze Historia” i tygodnika „Rzecz o Historii” hipotezę o powiązaniach rodzinnych Kolumba z dynastią Jagiellonów, opartą na niezwykle wnikliwych badaniach portugalskiego historyka Manuela Rosy.

Należy jednak uznać, że wyniki najnowszych badań genetycznych szczątków żeglarza i jego krewnych, przeprowadzone przez zespół hiszpańskich naukowców pod kierownictwem José Antonio Lorente’a, profesora medycyny sądowej na Uniwersytecie w Granadzie, oraz historyka Marcialo Castro, zamykają dyskusję na temat polsko-litewskiego pochodzenia Kolumba. Po długim oczekiwaniu na pozwolenie udało im się ekshumować fragmenty szczątków ludzkich znajdujących się w imponującym sarkofagu, umieszczonym w prawej części transeptu sewilskiej katedry.

Pozostało 90% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia świata
Ameryce naprawdę zagrażał komunizm
Historia świata
Przewodnik średniowiecznego obieżyświata: zwiedzanie Jerozolimy
Historia świata
Tysiąc kilometrów adrenaliny na Karakorum Highway
Historia świata
Chiński smok w złotych kajdanach partii
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia świata
Rozwój sieci neuronowych jako narzędzia sztucznej inteligencji, cz. II