Amerykanie znaleźli wrak "zabójcy niszczycieli" z czasu II wojny światowej

Wrak jednego z najsłynniejszych amerykańskich okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej, USS Harder, znajduje się na głębokości 900 metrów u wybrzeży filipińskiej wyspy Luzon - potwierdziło wchodzące w skład amerykańskiej Marynarki Wojennej Dowództwo ds. Historii i Dziedzictwa Marynarki (Navy’s History and Heritage Command, NHHC).

Publikacja: 24.05.2024 11:05

USS Harder

USS Harder

Foto: US Navy photo # MI-1148-44, Public domain, via Wikimedia Commons

arb

Okręt ma leżeć na dnie w stanie niemal nienaruszonym — uszkodzenie ma być widoczne tylko za tzw. kioskiem, w miejscu, gdzie w okręt uderzyła japońska bomba głębinowa.

USS Harder leży na dnie w stanie niemal nienaruszonym. Jest „wojenną mogiłą”

22 maja dyrektor generalny firmy Tiburon Subsea, Tim Taylor i jego organizacja Lost 52 Project ogłosiły, że znalazły wrak USS Harder na wodach Morza Południowochińskiego, w pobliżu Filipin. Marynarka Wojenna potwierdziła, że znaleziony okręt to USS Harder.

Harder zatonął w czasie swojego szóstego patrolu bojowego, 24 sierpnia 1944 roku. Na pokładzie jednostki znajdowało się 79 marynarzy. - Harder został stracony, gdy zmierzaliśmy do zwycięstwa. Nie możemy zapomnieć, że zwycięstwo ma cenę, tak jak wolność - powiedział dyrektor NHHC, Samuel J. Cox, emerytowany admirał marynarki wojennej USA.  

Czytaj więcej

Rosja uzbraja okręty w międzykontynentalne pociski Buława. Mogą przenosić po 6 głowic nuklearnych

Harder miał zatopić 22 sierpnia 1944 roku dwa japońskie okręty u wybrzeży Półwyspu Bataan i wraz z dwoma innymi okrętami zmierzał ku wybrzeżom wyspy Luzon szukając kolejnych celów.

24 sierpnia w czasie starcia z japońskim okrętem CD-22 wystrzelił trzy torpedy, które chybiły celu i został zatopiony przez ładunek głębinowy.

Grupa Lost 52 Project przed odnalezieniem USS Harder odnalazła wcześniej co najmniej sześć wraków okrętów podwodnych USA zatopionych w czasie II wojny światowej.

20

Tyle japońskich okrętów i statków miał zatopić USS Harder

- Jesteśmy wdzięczni za to, że grupa Lost 52 dała nam okazję, by raz jeszcze uhonorować waleczność załogi — podkreślił Cox. Jak dodał wrak jest „miejscem wiecznego spoczynku marynarzy, którzy oddali życie w obronie narodu”. Jak dodał wrak jest „wojenną mogiłą” co powinno zostać uszanowane przez wszystkich.

USS Harder i brawurowy atak kmdr. Samuela Dealeya na japoński niszczyciel

Kapitanem USS Harder był komandor Samuel Dealey, który pośmiertnie otrzymał odznaczenie Medal of Honor, najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe, za osiągnięcia w czasie piątego patrolu okrętu, przeprowadzonego między marcem a lipcem 1944 roku. W tamtym czasie USS Harder zatopił trzy japońskie niszczyciele i prawdopodobnie zatopił lub poważnie uszkodził dwa kolejne w ciągu zaledwie dwóch dni. Okręt zyskał przydomek „zabójcy niszczycieli”.

Kmdr Dealey miał przeprowadzić m.in. brawurowy atak na jeden z japońskich niszczycieli — w jego trakcie wynurzony USS Harder wystrzelił trzy torpedy w stronę dziobu japońskiego okrętu w momencie, gdy obie jednostki znajdowały się na kursie kolizyjnym. Następnie USS Harder się zanurzył i miał przepłynąć tuż pod niszczycielem w momencie, gdy trafiły go dwie z trzech wystrzelonych topred.

Łącznie USS Harder miał zatopić 20 okrętów i statków w czasie sześciu patroli — między 2 grudnia 1942 a dniem zatopienia.

Okręt ma leżeć na dnie w stanie niemal nienaruszonym — uszkodzenie ma być widoczne tylko za tzw. kioskiem, w miejscu, gdzie w okręt uderzyła japońska bomba głębinowa.

USS Harder leży na dnie w stanie niemal nienaruszonym. Jest „wojenną mogiłą”

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia świata
Historia analizy języka naturalnego, część I
Historia świata
Lee Miller: od modelki do fotoreporterki wojennej
Historia świata
Niezbyt diabelski Trójkąt Bermudzki. Mroczna tajemnica, spleciona z faktów i wyobrażeń
Historia świata
Samarkanda. Klejnot Jedwabnego Szlaku
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Historia świata
Hitlera można było zatrzymać. Czy gdyby Stalin dał się namówić, historia potoczyłaby się inaczej?