W marcu 2003 r. „Rzeczpospolita” informowała: „Do kraju powrócili polscy archeolodzy, którzy badali pozostałości chrześcijańskiego kościoła wzniesionego na wyspie na Nilu; dziś miejscowość ta nosi nazwę Banganarti (w języku nubijskim: Wyspa Szarańczy), znajduje się na terytorium Sudanu. Świątynię otoczono murem obronnym, w ten sposób powstała sakralna warownia – miejsce pochówku królów starożytnej krainy Nubii, leżącej w środkowym biegu Nilu, między III a IV kataraktą. Jej początki sięgają VI wieku”.
Laurka dla polskich archeologów
Już wtedy polskie wykopaliska i towarzyszące im prace konserwatorskie zdobyły uznanie międzynarodowej społeczności badaczy. Ale nikt wtedy nie przypuszczał, że ta archeologiczna kampania po upływie dwóch dekad wciąż będzie trwała i doprowadzi do tak nieoczekiwanego i niebywałego finału.
O odkryciach w Banganarti i w ogóle w Dolinie Nilu „Rzeczpospolita” pisała wielokrotnie, informując na bieżąco o dokonywanych tam odkryciach. Samo ich wyliczenie w tym artykule zajęłoby zbyt dużo miejsca. Dlatego pozostańmy przy najważniejszym odkryciu, a są nim dwa kościoły chrześcijańskie wybudowane w odstępie 400 lat – w tym samym miejscu, dosłownie jeden nad drugim, na dwóch poziomach. Mieściło się tam sanktuarium Rafała Archanioła, inaczej – Rafaelion, szczególny cel pielgrzymek chrześcijańskiej Nubii. W kościołach badacze odkryli kilkadziesiąt malowideł ściennych, ukazujących m.in. królów nubijskich w otoczeniu apostołów, a także około tysiąca inskrypcji upamiętniających wizyty pielgrzymów, pątników.
Rafaelion, ale nie tylko, został zrekonstruowany. Rekonstrukcja jest brawurowa, unikatowa w skali światowej. Dzięki temu turyści zwiedzający Rafaelion, a jest ich sporo, mogą schodzić z górnego młodszego kościoła cztery metry w dół, do kościoła starszego, tzw. dolnego. Właśnie w nim szczęście uśmiechnęło się do polskich naukowców najszerzej, natrafili tam bowiem na zespół hymnów liturgicznych towarzyszących świętu Paschy, czyli Wielkanocy. Powstały one około 1300 lat temu.
Krótko mówiąc, za odkrycia w Banganarti kierownik misji, prof. Bogdan Żurawski, został wybrany w roku 2008 na jednego z „siedmiu wspaniałych” nauki polskiej, a odkrycia i rekonstrukcje dokonane przez misję z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN doceniło UNESCO, nominując w 2022 r. Banganarti do World Heritage List.