Reklama

Co sztuczna inteligencja ma do atramentu

AI, sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence), to dziedzina informatyki i inżynierii, która skupia się na tworzeniu inteligentnych maszyn. Mogą one wykonywać zadania wymagające ludzkiej inteligencji, takie jak rozpoznawanie mowy, rozumienie języka naturalnego, uczenie się z danych. Archeologia sięga po to narzędzie.

Publikacja: 07.12.2023 21:00

Ruiny Herkulanum

Ruiny Herkulanum

Foto: AdobeStock

AI dotyczy tworzenia algorytmów i modeli, które mogą podejmować decyzje i dokonywać prognoz na podstawie danych. Te algorytmy mogą przyjmować wiele form – od prostych systemów opartych na regułach po bardziej złożone sieci neuronowe. AI wykorzystywana jest w różnych dziedzinach nauki, w tym także w archeologii.

Wybuch Wezuwiusza w 79 r. zniszczył Pompeje i Herkulanum. W tym drugim mieście znajdowała się biblioteka licząca od 600 do 700 dzieł w postaci papirusowych zwojów. Zgromadził ją filozof Philodeme de Gadara, autor traktatów o etyce. W latach 1752–1754 odkopano tę bibliotekę, znaleziono ją w willi  Calpurniusa Pisona Caesoninusa, od tamtej pory zwaną „willą papirusów”. Błoto wulkaniczne, popiół, lawa, temperatura ponad 320 st. Celsjusza – wszystko to razem sprawiło, że zwoje z materii organicznej nie uległy kalcynacji, zwapnieniu, ponieważ nie zetknęły się z „żywym ogniem”, z płomieniami.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia świata
Tajemnice Grobu Bożego w Jerozolimie
Historia świata
Rozum zamiast Boga
Historia świata
Bogusław Chrabota: Jerozolima – mord założycielski
Historia świata
Napoleon – „gość” Korony Brytyjskiej
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia świata
Grenlandia bogata nie tylko w zasoby naturalne
Reklama
Reklama