Mir Jafar. Zdrajca, który sprzedał ojczyznę

23 czerwca 1757 r., niedaleko niewielkiej bengalskiej wioski o wdzięcznej nazwie Palasi, doszło do zbrojnej konfrontacji dwóch cywilizacji. Ta bitwa, choć z polskiej perspektywy odległa i egzotyczna, przyniosła konsekwencje, które bez wątpienia odczuwamy do dzisiaj w skali globalnej.

Publikacja: 22.06.2023 21:00

Spotkanie Roberta Clive’a z Mirem Jafarem po bitwie pod Palasi 23 czerwca 1757 r. – obraz Francisa H

Spotkanie Roberta Clive’a z Mirem Jafarem po bitwie pod Palasi 23 czerwca 1757 r. – obraz Francisa Haymana z ok. 1760 r.

Foto: National Portrait Gallery/Wikimedia Commons

Zaledwie 800 Europejczyków z Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej przy wsparciu 2200 wojowników hinduskich pokonało 50-tysięczną armię Siraja-ud-Daulaha, ostatniego niepodległego nababa Bengalu. Proporcje obu armii wskazywały na ogromną przewagę bengalskiego władcy, tym bardziej że jego wojsko wspierała artyleria składająca się z 53 dział polowych. A jednak Brytyjczycy wyszli z tej pułapki zwycięsko. Dlaczego tak się stało? Przyczyna jest stara jak świat – pomógł im zdrajca.

Pozostało 89% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia świata
Ojcowie wielkiej rewolucji naukowej.
Historia świata
Ameryce naprawdę zagrażał komunizm
Historia świata
Przewodnik średniowiecznego obieżyświata: zwiedzanie Jerozolimy
Historia świata
Tysiąc kilometrów adrenaliny na Karakorum Highway
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia świata
Chiński smok w złotych kajdanach partii