MS Word ciągle przoduje na rynku procesorów tekstów, ale warto wspomnieć o kilku (spośród wielu) próbach naruszenia jego monopolu. Wybrane zostały te edytory, które cieszyły się w przeszłości (a czasem także cieszą się obecnie) największym powodzeniem. Ale w praktyce różnych propozycji edytorów powstało kilkadziesiąt, bo to naprawdę popularne programy.
Sympatyczny AmiPro
Na początku lat 90. dużym powodzeniem cieszył się tańszy od Worda i pod pewnymi względami bardziej wygodny od niego (miał fajną obsługę tabel, wzorów matematycznych i oddaną do dyspozycji użytkownika bardzo sympatyczną grafikę) edytor AmiPro. Co ciekawe – AmiPro był pierwszym edytorem tekstowym pracującym pod systemem Windows, bo został udostępniony w 1988 r., podczas gdy wersja programu Microsoft Word dla systemu Windows zadebiutowała dopiero na początku 1989 r. Sam go używałem i miło to wspominam. Program AmiPro stworzyła firma Samna Corporation, ale został on przejęty (wraz z wykupioną firmą Samna) w 1990 r. przez firmę Lotus Development Corporation, o której będzie mowa w jednym z dalszych felietonów w kontekście rewelacyjnego arkusza kalkulacyjnego Lotus 1-2-3. Firma Lotus rozwijała edytor AmiPro, tworząc jego kolejne wersje, aż do wersji o numerze 3.1 w roku 1992. Firma Microsoft doceniła klasę twórców edytora AmiPro i skorzystała z ich rad przy rozwijaniu systemu Windows, do czego się oficjalnie przyznała, nagradzając w 1994 r. kierownika zespołu twórców AmiPro Joe Guthridge’a swoją nagrodą o nazwie Windows Pioneers. Wręczał ją sam Bill Gates, a nagrodzonych było zaledwie siedem osób.
Czytaj więcej
W 1983 r. użytkownikom MS DOS-a udostępniono program WordPerfect. Program ten powstał w 1979 r. w Brigham Young University, a stworzył go student Bruce Bastian pracujący pod kierunkiem profesora Alana Ashtona.
Potem edytor został dość radykalnie przebudowany i był dostępny pod nazwą Lotus Word Pro. Stanowił część pakietu biurowego Lotus SmartSuite, ale nie odgrywał już znaczącej roli. Po roku 2007 przestał być rozwijany i stał się raczej historyczną ciekawostką.
Bardzo wygodny ChiWriter
Pisząc o edytorze AmiPro, nadmieniłem, że miał on wygodny edytor równań matematycznych, ale używając go, tęskniłem za wcześniejszym edytorem, za pomocą którego wyjątkowo wygodnie pisało się wzory matematyczne i który w pełni akceptował polskie znaki (te wszystkie ą, ę, ł, ś itd.). Tym bardzo wygodnym edytorem był program o nazwie ChiWriter. Przez wiele lat byłem gorącym zwolennikiem tego programu i napisałem za jego pomocą setki różnych tekstów – od prywatnych listów, przez służbowe dokumenty, aż do naukowych artykułów i całych książek. To było naprawdę świetne narzędzie, powalające łączyć zwykły tekst z bardzo wygodnie budowanymi wzorami matematycznymi oraz prostymi rysunkami tworzonymi za pomocą bardzo prostej semigrafiki, czyli prostych pseudo-rysunków zbudowanych z odpowiednio dobranych i połączonych znaków.