Niewiarygodna kariera firmy Microsoft zaczęła się od tego, że ogromny koncern IBM zamówił u Billa Gatesa system operacyjny dla stworzonego przez siebie (chociaż niedocenionego) komputera IBM PC. Rosnąca popularność tego komputera powodowała, że Microsoft sprzedawał coraz więcej swoich wyrobów i zyskiwał na popularności. Aż do wyprodukowania systemu Windows 95 stosunki między gigantem IBM a szybko rosnącym Microsoftem były bardzo poprawne. Microsoft wykonywał różne programy dla IBM, m.in. współpracował przy tworzeniu systemu OS/2. Jednak w 1995 r. sielanka się skończyła.
„USA przeciwko Microsoft”
Wraz z wprowadzeniem przez Microsoft systemu Windows 95 firma IBM ostatecznie straciła szanse na sprzedaż i rozwój systemu OS/2, który wcześniej był intensywnie rozwijany i oferowany równolegle z Windows 3.11. IBM nie wystąpił na drogę sądową sam, ale doprowadził do procesu „USA przeciwko Microsoft”, oskarżając firmę Billa Gatesa o nieuczciwą taktykę marketingową polegającą na stosowaniu metody OEM (Original Equipment Manufacturer). Firma Billa Gatesa zawierała mianowicie umowy z producentami komputerów osobistych, na podstawie których producenci mogli zainstalować system Windows 95 na dyskach produkowanych komputerów jeszcze na etapie ich produkcji. W efekcie sprzedawcy komputerów osobistych sprzedawali je z nagranym już na dysku twardym programem Windows 95 (w edycjach OSR2, OSR2.1 i OSR 2.5, które do tego były specjalnie przystosowane). Uzasadniano to tym, że instalowanie tak ogromnego programu przez samego użytkownika byłoby czasochłonne i kłopotliwe, dlatego robił to za niego producent. Klient na ogół był zadowolony, bo dostawał komputer nadający się do natychmiastowego wykorzystania, natomiast konkurencja cierpiała – komu bowiem chciałoby się kasować z dysku już zainstalowany system i wgrywać inny system kupiony u konkurencji? Sąd jednak nie uznał tego za naruszenie zasad uczciwego marketingu – i IBM przegrał.
Nowa wersja systemu i nowy proces
Po systemie Windows 95 (który miał pięć różnych wersji i był generalnie pozytywnie oceniany przez klientów) 25 czerwca 1998 r. wprowadzono system Windows 98. Także i tym razem nie obeszło się bez procesu sądowego.
Czytaj więcej
Stworzony dla indywidualnych użytkowników system Windows 3.11 był efektowny wizualnie i łatwy w o...
W systemie Windows 98 przeglądanie internetu jeszcze bardziej ułatwiono – użytkownik mógł sięgać do różnych stron internetowych z taką samą łatwością jak do własnych plików zgromadzonych na własnym dysku. Fakt ten zagroził egzystencji firm produkujących przeglądarki internetowe. Wytoczono więc proces, którego celem było ustalenie, czy Microsoft wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych dla komputerów PC do promowania własnych produktów innych kategorii. Wyrok sądowy zmusił Microsoft do rezygnacji z kilku użytecznych innowacji, dlatego stworzony przez tę firmę program Internet Explorer zaczął tracić zwolenników. Przestał być ponadto integralną częścią systemu Windows i stał się jednym z wielu programów użytkowych dostępnych w tym systemie. Przeglądarki innych firm skwapliwie to wykorzystały.